Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Gniezna oddała szpik kostny. Dzięki temu uratowała komuś życie. "To nic nie boli!"

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Tego nie spodziewała się młoda farmaceutka z Gniezna. We wrześniu zadzwonił do niej telefon: twój genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy. Czy oddasz mu szpik? Jej odpowiedź była oczywista. Tak!
Tego nie spodziewała się młoda farmaceutka z Gniezna. We wrześniu zadzwonił do niej telefon: twój genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy. Czy oddasz mu szpik? Jej odpowiedź była oczywista. Tak! Archiwum prywatne/DKMS
We wrześniu 2021 r. do młodej farmaceutki z Gniezna zadzwonił telefon i dowiedziała się, że jej genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy. "Czy oddasz mu szpik?" Jej odpowiedź nie mogła być inna: "Tak!"

Gniezno. Justyna oddając szpik uratowała życie. "To nic nie boli!"

Justyna Pankowska, mieszkanka Pierwszej Stolicy Polski, ponad 5 lat temu podczas studiów na Collegium Medicum w Bydgoszczy podpisała deklarację: jestem gotowa, aby oddać szpik. Była to akcja informacyjna znanej w Polsce Fundacji DKMS, która namawia do składania deklaracji dawcy szpiku. Lata mijały i kobieta zdążyła zapomnieć o sprawie.

- Kiedy się rejestrujesz myślisz: ale fajnie może kogoś uratujesz, ale później czekasz i czekasz aż zapominasz ze się zarejestrowałaś

– mówi młoda farmaceutka.

Sprawdź też:

Zmieniło się to, gdy we wrześniu zadzwonił telefon. Jak wspomina Justyna, była w pracy gdy zadzwonił do niej przedstawiciel DKMS. - Zapytano mnie czy nadal chce komuś pomóc. Oczywiście, moja odpowiedź brzmiała: TAK – mówi kobieta, która nie wahała się ani chwili. Z racji wykonywanego zawodu dobrze wie, że bez jej pomocy osoba, która szpiku potrzebuje, jej genetyczny bliźniak, mógłby umrzeć.

Proces przygotowywania się do pobrania komórek trwał około trzy miesiące. W tym czasie przeprowadzane były zdrowotne ankiety, wstępne badania krwi i cały kompleks szczegółowych badań. Justyna była i jest okazem zdrowia. Na co dzień jest fanką sportu. Niestraszne jej jest bieganie i sporty siłowe, dlatego była pewna, że badania wyjdą dobrze.

Bezbolesne oddanie szpiku z żyły

Na przełomie starego i nowego roku udała się do jednego z poznańskich szpitali wyznaczonych przez fundację. Była gotowa, by podzielić się życiem.

- Samo pobranie trwa 1-2 dni w zależności od ilości i szybkości pobrania. U mnie odbywało się to z krwi obwodowej, z żyły, czyli było całkowicie bezbolesne – relacjonuje kobieta, żartując, ze trochę bolało jedynie… założenie wenflonu.

Wszystkie koszty dojazdów i posiłków pokryła fundacja. Justyna nie musiała się przejmować drobnostkami. W tych dniach najważniejszy był jej komfort i jej krew! Jak się czuła po pobraniu szpiku?

- Czułam się trochę zmęczona, ale radość że się komuś pomaga i można uratować życie trzyma i motywuje do działania – podkreśla kobieta.

Nowy rok przynosi wiele zmian, także w kwestiach zdrowia. Od 1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi nowa lista leków refundowanych. Niestety, za niektóre leki pacjenci od nowego roku będą musieli zapłacić więcej, a inne zupełnie stracą refundację. Wśród tych drugich znajdują się m.in. leki na astmę. Sprawdź w galerii, które leki, według nowej listy leków refundowanych, zdrożeją najbardziej. Przejdź dalej -->

Te leki tracą refundację od nowego roku. Zobacz, co zdrożeje...

Jak się okazało, jej bliźniak genetyczny to… mężczyzna z Portugalii! DKMS wszak działa na całym świecie. Niestety, zgodnie z portugalskim prawem, nie mogła dowiedzieć się więcej. Po zabiegu Justyna otrzymała zwolnienie lekarskie płatne w stu procentach oraz legitymację dawcy, która uprawnia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i do bezpłatnego zaopatrywania się w niektóre leki.

Jak zostać dawcą szpiku?

Wystarczy wyrazić zgodę na bycie potencjalnym dawcą szpiku kostnego na stronie internetowej Fundacji DKMS

Następnie Fundacja wyśle na podany adres kopertę z patyczkiem do pobrania próbek (z wewnętrznej strony policzka) i dokładną instrukcją postępowania. To nic nie boli i nie kosztuje, a może uratować ludzkie życie!

Szukasz pracy? Nie wszędzie w regionie jest o nią tak samo łatwo. Stopa bezrobocia w Wielkopolsce na koniec listopada 2021 wyniosła 3,1 proc. To oznacza prawie 51 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Niektóre powiaty odstają od reszty i tam o pracę jest najtrudniej. Są jednak i takie, które mogą pochwalić się niższą stopą bezrobocia i gdzie łatwiej jest znaleźć zatrudnienie. Sprawdź, w których powiatach w Wielkopolsce jest najniższe bezrobocie --->

Bezrobocie w Wielkopolsce. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę? S...

Od początku roku trwa rozbiórka biurowca "WSK", do której przygotowywano się już w grudniu. Budynek został sprzedany w 2020 r. we wrześniu.Zobacz więcej zdjęć (niektóre wykonane dronem) z rozbiórki biurowca "WSK" przy Unii Lubelskiej w Poznaniu --->>>

Biurowiec "WSK" przy Unii Lubelskiej w Poznaniu do rozbiórki...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski