Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Kalisza straciła kilka tysięcy złotych. Policja ostrzega i prosi o ostrożność

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Policja w Kaliszu ostrzega przed internetowymi oszustami
Policja w Kaliszu ostrzega przed internetowymi oszustami Archiwum Naszemiasto.pl
Kilka tysięcy złotych straciła mieszkanka Kalisza, która chciała sprzedać przedmiot na jednym z popularnych portali. Kliknęła w link, za pomocą którego miała rzekomo odebrać wpłacone przez "kupującego pieniądze". Sprawą zajęła się kaliska policja i podpowiada, na co powinniśmy uważać.

Jak informuje policja w Kaliszu, od pewnego czasu oszuści posługują się metodą na link, który rzekomo ma służyć do zapłaty za przedmiot, wystawiony na popularnych portalach sprzedażowych. Jedną z ich ofiar padła mieszkanka Kalisza, która w ten sposób straciła ponad straciła ponad 6500 złotych.

Oszukana kaliszanka na jednym z popularnych portali sprzedażowych wystawiła na sprzedaż książki szkolne. Następnie do kobiety za pośrednictwem komunikatora WhatsApp odezwał się potencjalny kupujący, który zapytał czy jest możliwość wysyłki firmą kurierską, po czym przesłał kobiecie link z logo firmy oraz instrukcją logowania się.

- Kobieta „kliknęła” w przesłany link, który radził aby zalogowała się swojej bankowości internetowej. Kiedy kobieta na stronie swojego banku wpisała login i hasło, strona zaczęła powolnie się otwierać, wtedy zorientowała się, że coś jest nie tak! Jednak już było za późno i z jej konta bankowego zniknęło ponad 6500 złotych. Kobieta padła ofiarą oszustów, którzy w ostatnim czasie upodobali sobie popularne platformy sprzedażowe

- informuje kaliska policja.

W ten sposób oszuści wchodzą w posiadanie informacji, dzięki którym mogą zalogować się na konto bankowe pokrzywdzonego i dysponować środkami finansowymi swojej ofiary. W szybkim tempie wykonują transakcje internetowe, okradając w ten sposób właścicieli kont.

Jak działają oszuści? Policja w Kaliszu przypomina ich metody:

  • Wystawiasz coś w serwisie ogłoszeniowym. Znajduje cię kupiec. Kontaktuje się z Tobą za pośrednictwem komunikatora WhatsApp (Oszust zastawia na Ciebie pułapkę).
  • Teraz oszust przesyła Ci link. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony serwisu ogłoszeniowego, na którym wystawiłeś swój przedmiot lub stronę firmy kurierskiej. Na stronie pojawia się formularz z prośbą o podanie danych – najczęściej to numer Twojej karty lub prośba o zalogowanie się w Twojej bankowości internetowej. Wypełniasz formularz. „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”!
  • Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisano, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do jednego z systemu płatności mobilnych. (Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie).
  • Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

Oszustwa w intrenecie. Jak ich uniknąć?

  • Czytaj SMS-y przesyłane przez bank. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.

Korzystasz z portali aukcyjnych? Sprawdź, jak nie dać się oszukać:

  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, szczególnie przez różnego rodzaju komunikatory internetowe.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Padłeś ofiarą oszusta?

  • koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię;
  • możesz od ręki zastrzec swoją kartę poprzez aplikację swojego banku;
  • poinformuj policję.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jeżeli poszukujesz nowego domu, ale masz ograniczone środki finansowe, warto szukać dobrych okazji. W całej Wielkopolsce nie brakuje nieruchomości w stosunkowo niskich cenach. Prezentujemy najciekawsze oferty tanich domów w województwie wielkopolskim. Sprawdź naszą galerię! --->

Oto najtańsze domy w Wielkopolsce! Kupisz je za mniej niż 30...

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin w 2022 roku. Które wielkopolskie miasta są najbogatsze? Dowiedz się tego z rankingu! Sprawdź naszą galerię --->

Najbogatsze wielkopolskie miasta. Czy żyje się tam luksusowo?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski