Mieszkasz w kamienicy lub bloku? Sprawdź, czy należy ci się...

  Mieszkasz w kamienicy lub bloku? Sprawdź, czy należy ci się odszkodowanie za ogrzewanie

  MIKO

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mieszkasz w kamienicy lub bloku? Sprawdź, czy należy ci się odszkodowanie za ogrzewanie

  ©123 RF

  Sezon grzewczy trwa, później będziemy się z niego rozliczać. Czy należy nam się odszkodowanie za ogrzewanie?
  Mieszkasz w kamienicy lub bloku? Sprawdź, czy należy ci się odszkodowanie za ogrzewanie

  ©123 RF

  Jeżeli nie mieszkamy we własnym domu, nie mamy w mieszkaniu dwufazowego kotła gazowego lub ogrzewania elektrycznego, to znaczy zazwyczaj, że ciepło pobieramy ze wspólnej kotłowni albo tak zwanego cieplika miejskiego. Gdy mieszkamy w kamienicy, bloku lub domu wielorodzinnym w takiej samej sytuacji są także nasi sąsiedzi.

  Za ogrzewanie płacimy wówczas ryczałtowo w czynszu, a raz lub dwa razy w roku rozliczamy się z naszych wpłat ze spółdzielnią albo wspólnotą mieszkaniową. Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych odbywa się przy pomocy podzielników kosztów centralnego ogrzewania oraz liczników ciepła na poszczególne mieszkania.

  Problemy z rozliczeniem kosztów centralnego ogrzewania w takich przypadkach zdarzają się dość często. Mogą być związane na przykład z:
  • działalnością lokatorów
  • nadmiernym oszczędzaniem przez niektórych z nich przez co, z racji na to, że ściany nie mają izolacji termicznej, sąsiad musi grzać bardziej
  • sposobem naliczania opłat
  • tworzenia nieodpowiednich prognoz w okresach rozliczeniowych.

  Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być też same tzw. podzielniki, które zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej zaczęto montować w budynkach. Choćby dlatego, że nie zawsze montuje się je obowiązkowo w każdym mieszkaniu danego budynku.

  Nieprawidłowości mogą też wynikać z tego, że na opłaty za ogrzewanie składają się, prócz ciepła zużytego na ogrzanie naszego mieszkania, koszty ogrzewania powierzchni wspólnej i opłaty stałe. Dostawca ciepła wystawia jedną fakturę za ogrzewanie całego budynku na podstawie wskazań licznika głównego, a za wewnętrzne rozliczenia na poszczególne mieszkania odpowiedzialny jest administrator. Każdy administrator ustala swój sposób rozliczania. W sprawie wątpliwości co do prawidłowości rozliczeń zużycia ciepła trzeba więc zwrócić się do spółdzielni, zarządu wspólnoty lub innego administratora.

  Czytaj także: Umowa najmu mieszkania - jak ją poprawnie napisać?

  W internecie można znaleźć strony prawników, którzy reklamują się, że specjalizują się w odszkodowaniach grzewczych. "Niemal wszędzie tam gdzie są podzielniki ciepła, występują błędnie naliczone koszta ogrzewania" – twierdzą i alarmują: "Polacy przepłacają tysiące złotych rocznie przez złe wskazania podzielników kosztów instalowanych na grzejnikach". Zapewniają też, że ich kancelaria może złożyć do właściwego sądu pozew przeciwko administratorowi budynku i wyegzekwować odszkodowanie za ogrzewanie.

  Taka decyzja należy do każdego z nas, kogo taka sytuacja może dotykać. Oczywiście jeśli dostaniemy rozliczenie i okaże się, że mamy astronomiczną niedopłatę, albo co najmniej odbiegającą od naszej normy, zapewne warto się na to zdecydować, wcześniej starając się wyjaśnić niejasności z administratorem.

  Zapewne wywalczenie odszkodowania za ogrzewanie nie jest sprawą prostą – trzeba wykazać błędy w systemie opomiarowania instalacji grzewczej i rozliczania kosztów – ale, jak uważają prawnicy, nie niemożliwą.

  Zobacz także:

  POLECAMY:
  Sprytny sposób na niższe rachunki:

  Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Wielkopolskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Wielkopolskiego