Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkasz w kamienicy lub bloku? Sprawdź, czy należy ci się odszkodowanie za ogrzewanie

MIKO
123 RF
Sezon grzewczy trwa, później będziemy się z niego rozliczać. Czy należy nam się odszkodowanie za ogrzewanie?

Jeżeli nie mieszkamy we własnym domu, nie mamy w mieszkaniu dwufazowego kotła gazowego lub ogrzewania elektrycznego, to znaczy zazwyczaj, że ciepło pobieramy ze wspólnej kotłowni albo tak zwanego cieplika miejskiego. Gdy mieszkamy w kamienicy, bloku lub domu wielorodzinnym w takiej samej sytuacji są także nasi sąsiedzi.

Za ogrzewanie płacimy wówczas ryczałtowo w czynszu, a raz lub dwa razy w roku rozliczamy się z naszych wpłat ze spółdzielnią albo wspólnotą mieszkaniową. Rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych odbywa się przy pomocy podzielników kosztów centralnego ogrzewania oraz liczników ciepła na poszczególne mieszkania.

Problemy z rozliczeniem kosztów centralnego ogrzewania w takich przypadkach zdarzają się dość często. Mogą być związane na przykład z:

  • działalnością lokatorów
  • nadmiernym oszczędzaniem przez niektórych z nich przez co, z racji na to, że ściany nie mają izolacji termicznej, sąsiad musi grzać bardziej
  • sposobem naliczania opłat
  • tworzenia nieodpowiednich prognoz w okresach rozliczeniowych.

Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być też same tzw. podzielniki, które zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej zaczęto montować w budynkach. Choćby dlatego, że nie zawsze montuje się je obowiązkowo w każdym mieszkaniu danego budynku.

Nieprawidłowości mogą też wynikać z tego, że na opłaty za ogrzewanie składają się, prócz ciepła zużytego na ogrzanie naszego mieszkania, koszty ogrzewania powierzchni wspólnej i opłaty stałe. Dostawca ciepła wystawia jedną fakturę za ogrzewanie całego budynku na podstawie wskazań licznika głównego, a za wewnętrzne rozliczenia na poszczególne mieszkania odpowiedzialny jest administrator. Każdy administrator ustala swój sposób rozliczania. W sprawie wątpliwości co do prawidłowości rozliczeń zużycia ciepła trzeba więc zwrócić się do spółdzielni, zarządu wspólnoty lub innego administratora.

Czytaj także: Umowa najmu mieszkania - jak ją poprawnie napisać?

W internecie można znaleźć strony prawników, którzy reklamują się, że specjalizują się w odszkodowaniach grzewczych. "Niemal wszędzie tam gdzie są podzielniki ciepła, występują błędnie naliczone koszta ogrzewania" – twierdzą i alarmują: "Polacy przepłacają tysiące złotych rocznie przez złe wskazania podzielników kosztów instalowanych na grzejnikach". Zapewniają też, że ich kancelaria może złożyć do właściwego sądu pozew przeciwko administratorowi budynku i wyegzekwować odszkodowanie za ogrzewanie.

Taka decyzja należy do każdego z nas, kogo taka sytuacja może dotykać. Oczywiście jeśli dostaniemy rozliczenie i okaże się, że mamy astronomiczną niedopłatę, albo co najmniej odbiegającą od naszej normy, zapewne warto się na to zdecydować, wcześniej starając się wyjaśnić niejasności z administratorem.

Zapewne wywalczenie odszkodowania za ogrzewanie nie jest sprawą prostą – trzeba wykazać błędy w systemie opomiarowania instalacji grzewczej i rozliczania kosztów – ale, jak uważają prawnicy, nie niemożliwą.

Zobacz także:

Ten niezwykły, na pozór upadający budynek to otwarte w 2017 r. muzeum w Gdańsku. Zaprojektowało go studio architektoniczne „Kwadrat” z Gdyni. Muzeum ukazuje zarówno polskie zmagania w okresie drugiej wojny światowej, jak i bohaterstwo obywateli innych krajów.Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.

Najdziwniejsze budynki w Polsce. Jak wyglądają i gdzie się z...

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski