24 lutego 2022 roku każdy z nas obudził się w zupełnie innym świecie. Dotarły do nas informacje o brutalnym ataku Rosji na Ukrainę, wiedzieliśmy, że przyjdzie nam się zmierzyć z kryzysem o niewyobrażalnej jak dotąd skali.
Chociaż o możliwym ataku Rosji na Ukrainę przestrzegano nas od dawna, na takie wydarzenie nie sposób się przygotować. Gdy tylko minął pierwszy szok Polacy postanowili przekuć swoją wściekłość na Rosjan w ogromną mobilizację i chęć pomocy.
Czytaj też: Miliony uchodźców opuściły swoje domy i rodziny. Koniec wojny nie oznacza powrotu do ukochanej Ukrainy
Tak poznaniacy pomagali Ukraińcom w pierwszych dniach wojny
Nie inaczej było w Poznaniu. Do stolicy Wielkopolski zaczęli przybywać pierwsi uchodźcy, miasto wspólnie z wolontariuszami zorganizowało pomoc. Wolontariusze częstowali przybyłych ciepłymi napojami i kanapkami, wskazywali dalszą drogę i miejsce gdzie mogą uzyskać schronienie.
Tym miejscem na początku był punkt recepcyjny powstały na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, z czasem na MTP powstał także magazyn z darami, które były składowane w Pawilonie 4 MTP.
- Dziękuję wszystkim poznaniakom i poznaniankom za solidarność z Ukrainą i jej obywatelami, którzy zostali napadnięci przez Rosję
- mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podczas otwarcia punktu recepcyjnego na terenie MTP.
Wkrótce po tym uchodźcy z Ukrainy zaczęli trafiać także do poznańskiej hali Arena. 8 marca powstał tam punkt, który był swoistym przedłużeniem punktu recepcyjnego znajdującego się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Oprócz noclegu pod dachem Areny uchodźcy mogli zjeść ciepły posiłek, skorzystać z prysznica, wyprać swoje rzeczy. Dla dzieci przygotowano gry, zabawki i seanse bajek w języku ukraińskim.
28 lutego utworzono także miejski punkt pomocy dla Ukrainy, przy ul. Bukowskiej 27/29 w Poznaniu. Darczyńcy licznie przynosili tam potrzebne przedmioty z listy.
Poznań solidarny z Ukrainą
Poznaniacy potrafili swoje wsparcie wyrazić nie tylko w formie materialnej. W pierwszych dniach wojny liczyły się także drobne gesty. W mieście pojawiło się wiele ukraińskich flag i symboli. Elewacje poznańskich budynków zostały podświetlone na żółto-niebiesko. 26 lutego na placu Wolności w Poznaniu odbyła się manifestacja przeciwko agresji Rosji w Ukrainie, w której uczestniczyły tysiące osób.
Zobacz, jak wyglądała pomoc Ukraińcom w stolicy Wielkopolski w pierwszych dniach wojny na wyjątkowych zdjęciach fotoreporterów "Głosu Wielkolskiego":
Obserwuj nas także na Google News
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Rosyjska inwazja na Ukrainę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?