Pomoc dla Ukraińców w Poznaniu
4 marca 2022 roku zaczął funkcjonować punkt recepcyjny na terenie MTP w Poznaniu, najpierw w Akwarium, a następnie w pawilonie nr 2. Przez rok działalności w tym miejscu 143 059 uchodźców znalazło pomoc, a do wolontariatu zgłosiło się 1729 osób. Miejsce było dostępne przez cały tydzień, przez całą dobę, a pierwsze dwa miesiące opierały się wyłącznie na działaniach wolontariuszy. Po wybuchu wojny do wolontariatu Caritas zgłosiło się 180 osób z Ukrainy, które przekroczyły granicę przed 24 lutego.
- Zmobilizowała ich bezradność wywołana odległością - chcieli działać i pomagać swoim rodakom, nawet setki kilometrów od swoich domów. Na dzień dzisiejszy 80 osób z Ukrainy deklaruje chęć działalności w wolontariacie Caritas
- przekazuje rzecznik Caritas Adam Hubert.
Obecnie działanie punktu wspiera 10 liderów. Uchodźcy otrzymali pomoc: medyczną, prawną, żywnościową, informacyjną, noclegową, warsztatowo-szkoleniową, psychologiczną, farmaceutyczną, oraz odzież i środki higieniczne.
Caritas Poznań przygotował także 246 ośrodków noclegowych. W kulminacyjnym momencie, aż 5 tysięcy osób z Ukrainy jednocześnie znalazło schronienie w domach zakonnych, ośrodkach Caritas i w domach prywatnych osób.
Zorganizowano też wiele zbiórek, które dzięki zaangażowaniu poznaniaków zasiliły magazyn. Licznie korzystali z niego uchodźcy w Poznaniu, a także osoby, które z różnych przyczyn zostały w Ukrainie.
- Pierwszy moment był najgorszy, gdy organizowaliśmy tę pomoc. Bez entuzjazmu, pomocy, empatii niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, to by się nie udało
- mówił zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, który dodał także, że w Poznaniu wydano 38 tys. uchodźców numer PESEL.
Przez migrację uchodźców w kraju i Europie nie ma dokładnych danych, ile Ukraińców obecnie znajduje się w Poznaniu, ale szacuje się, że to około 40-45 tys. osób. Przez ten rok 51 tys. osób z Ukrainy podjęło pracę w stolicy Wielkopolski.
Solarski dodaje także, że na zakwaterowanie uchodźców wydano prawie 70 mln zł. UNICEF przekazał do Poznania na rzecz uchodźców prawie 38 mln zł, zwłaszcza na pomoc żywieniową, socjalną i oświatową. W szkołach w Poznaniu uczy się obecnie prawie 4,5 tys. dzieci z Ukrainy.
Poznaniacy pikietowali przed rosyjskim konsulatem:
Pomoc dla Ukraińców po roku wojny
Caritas Archidiecezji Poznańskiej z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim i innymi instytucjami realizuje także projekt w ramach Funduszu Azylu Migracji i Integracji. W ramach projektu Caritas prowadzi działania aktywizujące, integrujące, kulturalne i edukacyjne na rzecz włączenia rodzin ukraińskich w społeczności lokalne województwa wielkopolskiego. Od listopada do lutego zorganizowano 16 spotkań, w których wzięło udział około 220 osób. Obecnie trwają również kursy języka polskiego, z których korzysta 38 osób.
Czytaj też: Miliony uchodźców opuściły swoje domy i rodziny. Koniec wojny nie oznacza powrotu do ukochanej Ukrainy
Centrum wsparcia rodzin dla uchodźców z Ukrainy prowadzone przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej przy ul. Pamiątkowej 28 w Poznaniu funkcjonuje od kwietnia 2022 roku. Tam opiekę znajdują dzieci od 6. do 12. roku życia, gdzie mogą zjeść posiłek, odrobić lekcje i rozwijać talenty. CAP we współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań zajęła się także opieką najmłodszych dzieci. Uruchomiono 4 punkty opieki dziennej dla dzieci do 3 roku życia. Dzięki temu rodzice mogą skupić się na pracy. W centrum prowadzone są także kursy języka polskiego dla dzieci i dorosłych oraz punkt wsparcia psychologicznego.
ZOBACZ TEŻ:
Poznań solidarny z Ukrainą. W mieście powiewają niebiesko-żó...
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?