18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Minister chce modernizować komisariaty i znów liczy na samorządy

SAGA
Monitoring miejski w nowoczesnej komendzie policji przy ul. Szylinga w Poznaniu
Monitoring miejski w nowoczesnej komendzie policji przy ul. Szylinga w Poznaniu Marek Zakrzewski
Modernizację komisariatów zapowiedział minister spraw wewnętrznych, Jacek Cichocki . Program mają przygotować MSW, policja oraz samorządy. Sęk w tym, że samorządy od lat dokładają do policji, a w czasie kryzysu nie chcą kolejnych wydatków.

Na początku roku kryminalni z Gniezna otrzymali od prezydenta miasta komputery, a funkcjonariusze drogówki alkomaty. W zeszłym roku, dzięki pieniądzom z samorządu, przeprowadzono termomodernizację komisariatów w Witkowie i Czerniejewie, remonty wykonano w jednostkach w Gnieźnie i Trzemesznie. W Trzciance samorząd sfinansował remont dyżurki. Wymieniono instalacje, naprawiono ściany i sufit, wstawiono nowe drzwi i meble. Dyżurkę i nowe radiowozy samorząd "podarował" policjantom z Leszna.

CZYTAJ TEŻ:
Policja z Grunwaldu ma nowe radiowozy
Poznań: Policja ma nowe radiowozy
Będzie więcej kamer

- W ubiegłym roku wielkopolska policja otrzymała od samorządów wsparcie w wysokości ponad 1,8 mln zł - mówi Ewa Ochocka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Te pieniądze przeznaczono głównie na remonty i zakupy radiowozów. Były też darowizny rzeczowe.

Gdyby nie samorządy, sytuacja policji byłaby opłakana. Przed laty - gdy w policji wprowadzano oszczędności - samorząd Poznania sfinansował niemal utworzenie policji konnej, wyposażył grupę realizacyjną. Przez cały czas rady osiedli dokładają się do remontów czy zakupu radiowozów. Starostwo powiatowe zapłaciło nawet za psy służbowe. Przy okazji budowy centrów dozoru monitoringu miasto wyremontowało wejścia do poznańskich komisariatów, wybudowało hole recepcyjne, pomieszczenia, w których pracują dyżurni, w wielu przypadkach także pokoje przyjęć interesantów i "niebieskie pokoje" do przesłuchań dzieci.

Po wejściu do jednostek pierwsze wrażenie nie jest więc złe. Wystarczy jednak przejść dalej, by poczuć się jak w innym świecie. Stare wykładziny, zniszczone ściany, psujące się instalacje, zużyte meble. Właściwie tylko siedziba komendy miejskiej, komisariat Poznań Północ i w Czerwonaku wyróżniają się na tym tle. Bo to nowe jednostki, do których też dołożono z kasy miasta i powiatu.

- A przecież utrzymanie, wyposażenie policji i inwestowanie w nią to zadanie państwa, nie samorządu. To chora sytuacja, by przerzucać ciężar utrzymania policji na gminy i powiaty - zwraca uwagę Andrzej Szary, szef NSZZ Policjantów w województwie wielkopolskim.

- Zwłaszcza że to działa tylko w jedną stronę - komentują niektórzy radni. - My wspieramy policję, ale skarb państwa nie finansuje naszych zadań.

- Chcemy, aby warsztat pracy policjantów był bardziej nowoczesny, poczynając od nowego sprzętu, a kończąc na zmodernizowanych, solidnych komisariatach - wyjaśniał minister Cichocki. - To nie mają być luksusy, to ma być coś, co sprawi, że policja będzie miała takie warunki, że gdy obywatel przyjdzie na komisariat, to będzie miał poczucie, że infrastruktura nie odbiega radykalnie od standardów.

- Obecna sytuacja finansowa zmniejsza jednak możliwości dofinansowywania policji - mówi Tomasz Kayser, zastępca prezydenta Poznania. Zaznacza, że w tym roku miasto da "tylko" milion złotych na dodatkowe patrole.

Wydatki ograniczają także inne samorządy - modernizacja komisariatów, choć konieczna, może się więc opóźnić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
aborygen
a na pewno samorząd dołoży się do radiowozu PO likwidacji kolejnej podstawówki lub gimnazjum.
Jako
p
poznaniak
Przesada. Policja to budżet centralny. Jak miasto coś od niej chce to się na nie wypina... Tak jak z poznańskim monitoringiem: policja go chciała, a jak miasto wydało kasę to nie chcieli go oglądać i wypieli sie na Poznań. Ostatnio ponoć jak zastepca prezydenta pojechał do komendanta wojewódzkiego to ten pokręcil nosem i go ... nie przyjął. Policja zawsze czuła się ponad innymi. Ma tak od czasów milicji. Ta mentalność się nie zmieniła: zarozumiali oficerowie i gburni administratorzy. Życie, ale co tam, wszyscy kochamy policjantów na ulicach, a o szarych eminancjach i tak wiemy za mało. Mam tylko nadzieję, że Poznań nie wtopi więcej kasy w MSW, mamy ponoć kryzys.....
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie