Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Sawicki podsumował poznańskie targi Polagra

Paulina Jęczmionka
Fot. Paweł Miecznik
- Targi Polagra pokazują, że polskie rolnictwo doskonale łączy tradycję z nowoczesnością i innowacyjnością. W tym roku padł kolejny rekord pod względem liczby wystawców, krajów, które reprezentowali i pokazywanych nowości. To wielkie święto rolnictwa - tak dobiegającą końca Polagrę ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki.

Podczas środowego pobytu w Poznaniu podsumował również nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa i rybołówstwa Unii Europejskiej, które polska prezydencja zorganizowała we Wrocławiu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Poznań: Polagra przyciąga tłumy przedsiębiorców

Poznań: Prezydent otworzył targi Polagra [ZDJĘCIA]

26. edycja Polagry i towarzysząca jej XXV Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych od niedzieli przyciągnęła około 38 tysięcy specjalistów z branży rolno-spożywczej.

Poza profesjonalnymi stoiskami około 1200 firm z całego świata, zwiedzający mogli uczestniczyć w licznych warsztatach, zabawach i konkursach. Były więc m.in. pokazy strzyżenia owiec, warsztaty parzenia kawy, kurs dekorowania potraw, Kulinarny Puchar Polski, wystawa chłodnictwa czy forum rzeźników i wędliniarzy. MTP szacują, że w czwartek - ostatniego dnia targów - padnie rekord i łącznie liczba zwiedzających będzie o 10 proc. wyższa niż rok temu.

Minister rolnictwa podsumował też w środę w Poznaniu nieformalne spotkanie ministrów UE. Przez trzy dni szefowie resortów związanych z rolnictwem dyskutowali we Wrocławiu na temat promocji artykułów rolno -spożywczych. Ustalili także plan prac nad "Zieloną Księgą promocji i informacji o produktach rolnych". Księga ma być gotowa ok. kwietnia. Będzie zawierać m.in. przepisy o wspólnej polityce promocyjnej. Zgodnie z planem UE ma zwiększyć przeznaczony na ten cel budżet.

Przy okazji zjazdu we Wrocławiu Marek Sawicki spotkał się też z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Dacianem Ciolosem oraz szefem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE Paolo De Castro.

- Panowie przystali na mój wniosek, by debata na temat reformy wspólnej polityki rolnej UE była publiczna i otwarta - tłumaczył Sawicki. - Chcemy by uczestniczyli w nich nie tylko politycy, ale i naukowcy, rolnicy, organizacje branżowe. Dzięki temu mamy szansę złagodzić narodowe egoizmy niektórych państw i pokazać, że wspólna polityka rolna to nie tylko redystrybucja środków z Unii.

Debata dotycząca reformy ma rozpocząć się na forum Unii Europejskiej 12 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski