Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Sawicki zachęca rolników do biogazowni

Paulina Jęczmionka
Targi Farma przyciągnęły hodowców z całej Europy
Targi Farma przyciągnęły hodowców z całej Europy Waldemar Wylegalski
Hodowcy z całej Europy zjechali się do Poznania. Od piątku w stolicy Wielkopolski trwają bowiem Międzynarodowe Targi Hodowli Zwierząt Farma. W tym roku wydarzenie ma zupełnie nową formułę.

Po raz pierwszy na targach utworzono trzy ekspozycje nowoczesnych budynków inwentarskich. Hodowcy mogą zobaczyć więc, jak powinna wyglądać obora, chlewnia i kurnik. Patronat nad imprezą objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, który wczoraj otworzył targi.

Umieszczone w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich budynki hodowlane są także w pełni wyposażone. A wszystko zgodnie z najnowszymi europejskimi trendami. Poznańskie ekspozycje mają wskazać hodowcom, jak powinni zorganizować swoje gospodarstwa.

- Przedstawione rozwiązania są już wykorzystywane w całej Europie - opowiada Jacek Piątek z firmy POLnet, produkującej wyposażenie do trzody chlewnej.

- Polscy hodowcy również coraz chętniej je wykorzystują. Wiadomo jednak, że to, na ile zastosują takie rozwiązania, zależy przede wszystkim od ich możliwości finansowych - dodaje.

Dlatego też rolnicy często rozkładają w czasie unowocześnianie swoich gospodarstw. Dla przykładu porodówka w chlewni prezentowanej przez POLnet to wydatek rzędu 2-2,5 tysiąca złotych. Na jedno stanowisko w sektorze tuczu hodowca musi natomiast przeznaczyć około 150 złotych.

Poza przygotowanymi ekspozycjami budynków, odwiedzający Farmę mogą zapoznać się z nowinkami technicznymi i najnowszymi rozwiązaniami w zakresie hodowli.

Sterowany komputerowo system żywienia dla trzody chlewnej, automatyczne gniazda grupowe dla drobiu czy system hodowli kur niosek z automatycznym zbiorem jaj to tylko kilka z zaprezentowanych w Poznaniu urządzeń.

Podczas targów hodowcom umożliwiono także skorzystanie z porad fachowców. W tak zwanej "Loży Ekspertów" zasiadają specjaliści od zdrowia i żywienia zwierząt hodowlanych.

Ważnym punktem poznańskiej Farmy jest też konferencja "Bioenergia w rolnictwie", której patronują wspólnie polski i niemiecki minister rolnictwa. Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami minister Marek Sawicki zwrócił uwagę na zbyt małe wykorzystanie w Polsce biomasy pochodzenia rolniczego na produkcję energii odnawialnej.

- Polscy rolnicy nie są również zainteresowani budowaniem biogazowni, mimo iż mamy przeznaczone odpowiednie fundusze na dofinansowania takich inwestycji - stwierdził Marek Sawicki. - Obecnie kończą się prace nad ułatwieniem przepisów dotyczących funkcjonowania biogazowni, więc mam nadzieję, że to przełamie obawy - podkreśla minister rolnictwa.

Międzynarodowe Targi Farma w Poznaniu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony hodowców, jak i dostawców. Biorą w nich udział firmy z Czech, Hiszpanii, Holandii czy chociażby Niemiec. Swoje produkty będą prezentować na targach w stolicy Wielkopolski do niedzieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski