Ministerstwo Edukacji Narodowej chce dofinansować...

  Ministerstwo Edukacji Narodowej chce dofinansować przedszkolaków. Pieniądze już w 2013 roku

  Anna Jarmuż, BIN, EM, Mariola Ilnicka, AGK

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ministerstwo Edukacji Narodowej chce dać samorządom dotacje w wysokości 320 milionów złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach. Odciążeni finansowo zostaną również rodzice maluchów. Środki mają trafić do budżetów gmin jeszcze w 2013 roku.
  Docelowo, w 2016 roku rodzice mają płacić symboliczną złotówkę za każdą dodatkową godzinę, którą dziecko spędzi w przedszkolu.

  Docelowo, w 2016 roku rodzice mają płacić symboliczną złotówkę za każdą dodatkową godzinę, którą dziecko spędzi w przedszkolu. ©archiwum

  - Gdy dziecko przebywa w przedszkolu powyżej pięciu godzin, za dwie kolejne jego rodzic ma płacić tylko złotówkę - tłumaczy Elżbieta Przybylak z wydziału oświaty Urzędu Miasta Poznania. - W 2013 roku ministerstwo chce przeznaczyć na każde dziecko 333 złote. W kolejnych latach dofinansowanie obejmie coraz większą liczbę godzin.

  Docelowo, w 2016 roku rodzice mają płacić symboliczną złotówkę za każdą dodatkową godzinę, którą dziecko spędzi w przedszkolu. Dziś kosztuje ich od 2 do 3 zł. Na każdego malucha MEN przeznaczy wówczas prawie 1500 złotych.

  - Jeśli ministerstwo będzie dotować już nie pięcio-, a sześciogodzinny pobyt dziecka w przedszkolu, to pomoc uzyska naprawdę wiele rodzi - twierdzi Bogna Oleszak, dyrektor przedszkola publicznego nr 8 w Pile.

  Projekt MEN zakłada także, że od września 2014 r. każde dziecko czteroletnie będzie miało prawo do edukacji przedszkolnej, a od 2016 r. prawo to będzie przysługiwało również trzylatkowi. Bez względu na decyzję rodzica gmina będzie miała obowiązek zapewnić maluchowi miejsce w przedszkolu.

  Obecnie to właśnie niedostateczna liczba miejsc w przedszkolach stanowi największy problem wielkopolskich samorządów. W najgorszej sytuacji są 3- i 4-latki. Brakuje dla nich miejsc, ponieważ w pierwszej kolejności do przedszkoli przyjmowane są dzieci 5- i 6-letnie.

  Kandydatów więcej niż miejsc jest między innymi w przedszkolu w Krotoszynie. - W ubiegłym roku zabrakło miejsc dla pięćdziesięciu dzieci - mówi Barbara Zimmermann, dyrektor Przedszkola nr 7 "Maciuś" w Krotoszynie. - Ta liczba to dwa pełne oddziały. W innych placówkach sytuacja była podobna.

  Urszula Szymaniak, dyrektorka Publicznego Przedszkola "Smerfy" w Raszkowie również zapewnia, że gdyby miała dodatkowe środki finansowe, to na pewno przeznaczyłaby je na rozbudowę placówki.

  - Kolejna sala bardzo by się przydała. Nawet gdyby nie było w przyszłym roku więcej dzieci, to można w niej urządzić dodatkowe pracownie czy sale wystaw prac wykonanych przez dzieci - wylicza dyrektorka "Smerfów".

  Tymczasem w Przedszkolu "Polne Kwiaty" w Gnieźnie, żeby przyjąć wszystkie 3- i 4-latki, potrzebny byłby jeszcze jeden oddział na 25 dzieci. W tej chwili w przedszkolu oprócz "zerówki" są grupy mieszane - dzieci w wieku 3 i 4 oraz 4 i 5 lat, tak aby przyjęte były wszystkie 5-latki.

  Problemem są jednak pieniądze. Na utrzymanie jednego dziecka gminy wydają od 6877 do 13 040 zł rocznie.
  Dla przykładu, utrzymanie jednego malucha w Krotoszynie kosztuje gminę średnio 580 złotych miesięcznie.

  - Gdybyśmy chcieli przyjąć wszystkie chętne dzieci, potrzebowalibyśmy 7 milionów 656 tysięcy złotych rocznie - mówi Krystyna Wałęsiak z Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

  NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo