Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Zdrowia: Lek dla Aleksa będzie refundowany

Krystian Lurka
Ministerstwo Zdrowia: Lek dla Aleksa będzie refundowany
Ministerstwo Zdrowia: Lek dla Aleksa będzie refundowany Waldemar Wylegalski
O sprawie sześcioletniego Aleksa chorego na nowotwór, który nie otrzymał chemioterapii ani od szpitala, ani od NFZ-u, pisaliśmy w styczniu. Jego historia poruszyła ludzi dobrej woli, jedną z poznańskich fundacji i... pracowników Ministerstwa Zdrowia. Dzięki publikacjom "Głosu" chemioterapia, której potrzebuje Aleks i inni chorzy ma być refundowana!

Historia, którą opisywaliśmy w styczniu tego roku ma swój szczęśliwy finał. Mowa o dramacie Aleksa Steinke. Leczenie chłopca chorego na raka było zagrożone: ani szpital, ani Narodowy Fundusz Zdrowia nie chciały zapłacić za chemioterapię, która była dla niego niezbędna do dalszego życia. Dzisiaj, nie dość, że mały pacjent dzięki ludziom dobrej woli ma zapewnione leczenie - przekazali oni pieniądze na zakup lekarstwa - to czuje się zdecydowanie lepiej. Jest w domu i czeka na kolejną dawkę leków. A urzędnicy zareagowali na nasze publikacje i zapewniają, że lekarstwo potrzebne chłopcu będzie refundowane!

- W związku z informacją o problemach z finansowaniem leku potrzebnego Aleksowi, minister zdrowia zwrócił się do konsultantów krajowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pacjentów z nowotworem, o opinię w sprawie umieszczenia lekarstwa na liście refundacyjnej - mówi "Głosowi Wielkopolskiemu" Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia i dodaje, że do ministerstwa trafiły już pozytywne opinie konsultantów krajowych.

Czytaj: 6-letni Aleks potrzebuje chemioterapii, ale ani NFZ, ani szpital nie chcą jej kupić!

Obecnie wpisanie medykamentu na listę jest już tylko kwestią czasu. A to oznacza, że lekarstwo, które kosztuje kilka tysięcy złotych będzie wkrótce opłacane przez państwo.

- Nie mieliśmy wątpliwości, że konieczne jest włączeniu leku potrzebnego Aleksowi do listy leków refundowanych - mówi profesor Jerzy Kowalczyk z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i konsultant krajowy do spraw onkologii i hematologii dziecięcej.

Poza nim pozytywne opinie wydali także: prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej oraz prof. Dariusz Wołowiec, konsultant krajowy do spraw hematologii.

Jak wyjaśnia Jerzy Kowalczyk, pacjentów podobnych do Aleksa jest niewielu. To chorzy, którzy nie mogą otrzymywać innego rodzaju chemii ze względu na swoje dolegliwości i stan zdrowia. Jednak nie mogą pozostawać bez pomocy.

Teraz pracownicy resortu muszą dopełnić formalności, żeby ten lek wpisać na listę leków refundowanych. Za jakiś czas mali pacjenci z problemami nowotworowymi otrzymują kolejny rodzaj chemii za darmo od państwa.

Czytaj: Każdego roku brakuje na chemię dla małych dzieci! Czy jest szansa na zmianę?

Dzisiaj często jest tak, że to rodzice sami muszą zdobywać pieniądze na leczenie, liczyć na pomoc ludzi dobrej woli albo fundacji, takich jak ta, która zagwarantowała pieniądze na leczenie Aleksa.- Dopiero, kiedy pojawia się problem, to urzędnicy starają się reagować - potwierdza Maria Witak, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu i przyznaje, że to nie pierwszy taki przypadek.

Fundacja w 2014 roku pomogła czworgu dzieciom chorym na nowotwory. Jedną z nich był 13-letni Karol Kryszak z okolic Gniezna. Od trzech lat choruje na białaczkę szpikową. W lipcu zeszłego roku tylko dzięki pomocy fundacji chłopak otrzymał lek przeciwgrzybiczy. Fundacja zapewniła miesięczną kurację, która kosztowała 12 tysięcy złotych. - Dopiero po nagłośnieniu dramatu Karola przez media, ministerstwo zainteresowało się problemem i powtórnie przeanalizowało listę refundacyjną. Wtedy lek został do niej dodany - mówi Maria Witak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski