Łukasz Konstanty
Radosław Kawęcki zajął siódme miejsce na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym. Fot. PAP/Paweł Skraba
Radosław Kawęcki zajął siódme miejsce na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym podczas odbywających się w Melbourne mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie. To jedyny Polak, który w niedzielę wystąpił w finale.

Radosław Kawęcki nie obronił tytułu mistrzowskiego

W eliminacjach na tym dystansie Kawęcki z czasem 1:50,97 zajął drugie miejsce w swoim wyścigu, a łącznie uzyskał ósmy czas. Znacznie gorzej wypadł Kacper Stokowski - Polak uzyskał siedemnasty czas (1:53,88).

W finale obrońca mistrzowskiego tytułu z Abu Zabi sprzed roku poprawił się co prawda o ponad pół sekundy (czas: 1:50,33), wystarczyło to jednak na zaledwie siódmą lokatę. Triumfował Amerykanin Ryan Murphy (czas: 1:47,41) przed rodakiem Shaine Casasem i Włochem Lorenzo Morą.

Wśród kobiet na tym samym dystansie w eliminacjach wystartowały dwie Polki. Dziewiętnastoletnia Adela Piskorska uzyskała dwunasty czas (2:05,05), do miejsca gwarantującego występ w finale zabrakło jej jednak niemal półtorej sekundy. Na szesnastej pozycji zmagania zakończyła z kolei Laura Bernat (2:05,54). Medale rozdzieliły między siebie Australijka Kaylee McKeown (złoto), Amerykanka Claire Curzan (srebro) i Kanadyjka Kylie Masse (brąz).

Dwa medale Biało-Czerwonych w Melbourne

W niedzielny poranek australijskiego czasu na pływalni pojawił się także Ksawery Masiuk. Polak wział udział w eliminacjach na dystansie 200 metrów stylem dowolnym, które ukończył z 28. czasem (1:46,51). Najlepszy na tym dystansie okazał się Koreańczyk Sunwoo Hwang, który ustanowił nowy rekord mistrzostw świata (1:39,72), srebro wywalczył Rumun David Popovici, a brąz trafił do rąk Brytyjczyka Toma Deana.

Wśród kobiet najlepsza w tej konkurencji okazała się reprezentantka Hongkongu Siobhan Bernadette Haughey, przed Kanadyjką Rebeccą Smith i Holenderką Marrit Steenbergen.

W pozostałych niedzielnych finałach triumfowali:

• 100 metrów stylem motylkowym: Kanadyjka Margaret MacNeil (54,05 - rekord świata) i reprezentant RPA Chad Le Clos (48,59)
  • 50 metrów stylem klasycznym: Litwinka Ruta Meilutyte (28,50) i Amerykanin Nic Fink (25,38 - rekord mistrzostw świata)
  • Sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym: Amerykanki (3:44,35 - rekord świata) i Australijczycy (3:18,98 - rekord świata)

W zakończonych w niedzielę mistrzostwach świata w pływaniu na krótkim basenie Biało-Czerwoni zdobyli dwa medale - srebrny krążek na 50 metrów stylem dowolnym wywalczyła Katarzyna Wasick, z kolei Kacper Stokowski stanął na najniższym stopniu podium na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym.