Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mizantrop" w świecie współczesnego teatru - nowy spektakl w Teatrze Polskim

KAB
Spektakl "Mizantrop" od piątku, 14 lutego, można oglądać w Teatrze Polskim
Spektakl "Mizantrop" od piątku, 14 lutego, można oglądać w Teatrze Polskim Monika Lisiekca
Julia Holewińska i Kuba Kowalski zapewniają, że ich "Mizantrop", choć przeniesiony jest w świat współczesnego teatru, to stawiając pytania o granice wolności artystycznej, zaprzedawanie siebie, mechanizmy pozyskiwania wpływów staje się uniwersalną opowieścią o prawdzie i zakłamaniu.

Zdaniem wielu badaczy "Mizantrop" jest najlepszym i najbardziej niejednoznacznym dramatem Moliera. Punktem wyjścia stał się dla autora tzw. salon, pełen przepychu i obłudy, powstały przy dworze Ludwika XIV.

Julia Holewińska i Kuba Kowalski przenieśli akcję utworu w środowisko współczesnego teatru. Tytułowy mizantrop - Alcest - jest teatrologiem, moralnym i intelektualnym autorytetem. Jego postawa i poglądy nie mogą znaleźć zrozumienia u przepełnionych snobizmem i zblazowaniem "artystów".

Uwspółcześniając dramat twórcy inspirowali się przekładem Jana Kotta, który nie tylko przełożył "Mizantropa" na prozę, ale przeniósł go też w realia lat 60. - Kolejny raz przełożyliśmy tekst w nasze czasy - mówi Kuba Kowalski.

Julia Holewińska dodaje, że choć bazowali na przekładzie Kotta, to finalnie powstał nowy tekst. - Jesteśmy jednak przekonani, że to wciąż "Mizantrop". Podchodząc do klasyki mamy zasadę, by oryginalny tekst czytać bardzo wnikliwie i nie robić autorowi krzywdy - mówi.

Inspirację, by dwór przenieść w świat teatru, Kowalski i Holewińska znaleźli w "Mizantropie" Martina Crimpa, który osadził akcję w świecie filmowców. - Świat teatru wydał nam się najbliższy, najbardziej jaskrawy, przerysowany - mówi Holewińska. - W tym świecie hierarchie, kasty, środowiska i sfery wpływów są obecne i wyraźnie widoczne.

Spektakl ma jednak przesłanie uniwersalne, bo jak przekonuje Holewińska, podobne relacje istnieją nie tylko w teatrze, ale też na przykład w firmach i korporacjach. Alcest, który postanawia, że będzie autentyczny, mógłby namieszać w niejednym środowisku.

- Równie dobrze mogę wyobrazić sobie każdego z nas, kto staje na przykład wobec zaprzedawania się kapitalizmowi. I chociaż jesteśmy przeciwni wielu jego aspektom, wchodzimy w jego mechanizm - mówi Holewińska.

Mizantrop
reżyseria: Kuba Kowalski
dramaturgia: Julia Holewińska
wyst. Piotr Kaźmierczak, Michał Kaleta, Barbara Prokopowicz, Przemysław Chojęta, Ewa Szumska, Piotr B. Dąbrowski, Barbara Krasińska, Weronika Nockowska, Wiesław Zanowicz

Poznań, Teatr Polski (ul. 27 Grudnia 8/10),
14, 15, 18, 19 lutego, godzina 19
16 lutego, godzina 19.30
bilety: 30-45 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski