Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mleko, owoce i warzywa dla najmłodszych uczniów

Katarzyna Sklepik
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 chętnie piją mleko smakowe, np. czekoladowe
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 chętnie piją mleko smakowe, np. czekoladowe S. Seidler
Wypicie mleka na dużej przerwie to już rytuał w większości poznańskich szkół podstawowych.

Placówki ochoczo przystąpiły do akcji, w której każdy uczeń codziennie dostaje darmowy kartonik mleka. Jeśli dzieci wolą pić mleko smakowe: truskawkowe, czekoladowe lub waniliowe, rodzice dopłacają do niego 17 groszy dziennie. Teraz chętnie zgłaszają się do bezpłatnej akcji "Owoce w szkole", organizowanej również przez Agencję Rynku Rolnego.

- Myślę, że dzieci będą zadowolone, jak dostaną smaczne owoce do śniadania - mówi Mirosława Grzemba-Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5. - Dlatego z ochotą przystępujemy do akcji "Owoce w szkole". Nasi rodzice nie protestowali przeciwko mleku, więc sądzę, że z owocami będzie podobnie.

Jeśli wyrażą zgodę na to, by dzieci jadły owoce i warzywa w szkole, uczniom klas I-III przybędzie nowy, smaczny obowiązek. Rodzice będą mogli zdecydować się na owoce lub warzywa. Do wyboru będą: jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewki, papryka i ogórki.

Zbigniew Burkietowicz, dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 przyznaje, że bardzo chętnie zdecydował się na darmowe mleko dla dzieci. - Mleko dodaje uczniom energii - mówi. - A nasze maluchy, co tu dużo mówić, mają kruche kości. Byle uderzenie piłką czy upadek, a już kończy się on złamaną ręką czy nogą.

Zgadzają się z nimi dietetycy, którzy biją na alarm, ponieważ systematycznie od kilku lat w naszych posiłkach zawartość wapnia spada. W grupach wiekowych 10-12 i 19-25 lat jego zawartość w całodziennej diecie wynosi zaledwie połowę zalecanej normy. Do tego młodzież niechętnie dba o swoją kondycję i zdrowie.

W codziennej diecie naszych dzieci niezbędne stają się warzywa i owoce, które zawierają magnez, potas oraz wapń (banany, jeżyny, gruszki, jabłka czy pomidory), a także witamina A (znajdująca się w marchwi i morelach) oraz witamina E, którą znaleźć możemy w suszonych owocach, szpinaku, kalafiorze czy w brokułach.

Piotr Mróz, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, uważa, że nowy sposób wykorzystania dwóch godzin wychowania-fizycznego jest jednym ze sposobów, by przekonać uczniów do aktywności fizycznej. - To mogą być spacery, wycieczki rowerowe, zajęcia aerobiku lub gry i zabawy zespołowe - mówi Piotr Mróz. - Najważniejsze, by przekonać uczniów, że ruch to zdrowie, a kilkugodzinne siedzenie przed telewizorem i komputerem - nie.

Owoce w szkole
Celem programu "Owoce w szkole" jest długofalowa zmiana nawyków żywieniowych uczniów poprzez codzienne stosowanie owoców i warzyw w ich diecie.

W ramach programu uczniowie klas I-III szkół podstawowych będą codziennie otrzymywać za darmo porcje owocowo-warzywne.
Do wyboru będą owoce i warzywa: jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewki, słodka papryka, ogórki oraz soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne.

Zgłoszenia do programu przyjmują oddziały terenowe Agencji Rynku Rolnego. Szkoły podstawowe zamierzające uczestniczyć w programie muszą zgłosić się do właściwego miejscowo OT ARR:
- do 11 września - w przypadku udostępnienia owoców i warzyw w okresie od 19 października
do 12 lutego 2010 roku
- do 16 listopada - w przypadku udostępnienia owoców i warzyw w okresie od 1 lutego do 18 czerwca 2010 roku.

Formularze wniosków i warunki uczestnictwa w programie można uzyskać na stronie internetowej ww.arr.gov.pl, w zakładce "Owoce w szkole".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski