Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi poznaniacy walczą o zmianę prawa. Chcą, aby w każdej szkole był psycholog. Przygotowali projekt ustawy. Zbierają pod nim podpisy

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Mikołaj Wolanin był w zarządzie krajowym Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Młodzi ludzie spotkali się w czerwcu 2018 roku
Mikołaj Wolanin był w zarządzie krajowym Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Młodzi ludzie spotkali się w czerwcu 2018 roku Stanisław Król
Około połowa polskich uczniów nie może skorzystać z pomocy psychologa. Zwyczajnie nie ma ich w szkołach. - Każdy powinien mieć bowiem dostęp do pomocy psychologicznej również w szkole – uważa Mikołaj Wolanin, prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia, która zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, dotyczącym wprowadzenia obowiązku zatrudniania psychologów we wszystkich polskich szkołach.

Zbiórka podpisów pod projektem uchwały dobiega końca. - Zachęcamy wszystkich do poparcia tego projektu, a także zbierania podpisów wśród bliskich, znajomych, współpracowników czy rodziny – mówi Wolanin. I wyjaśnia, że podpisy można składać wyłącznie papierowo na wykazach.

Czytaj też: Licealista z Poznania Mikołaj Wolanin otrzymał nominację do Dziecięcego Nobla!

Wykazy są dostępne do pobrania na stronie ustawa.prawaucznia.pl, na której również można zapoznać się z projektem ustawy. Zebrane podpisy należy wysłać, jak szybko to możliwie, lecz nie później niż do 5 grudnia 2020 r., na adres KIU Fundacji na rzecz Praw Ucznia, ul. Św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań.

Z danych fundacji wynika, że na około 20 tysięcy polskich szkół zatrudnionych jest nieco ponad 10,8 tys. psychologów. - Co oznacza, że około połowa uczniów i uczennic w Polsce nie ma dostępu do psychologa w przypadku kłopotów, czy pierwszych oznak problemów ze zdrowiem psychicznym – twierdzi Wolanin.

Jednocześnie przedstawiciele fundacji zwracają uwagę, że nawet 20 proc. polskich uczennic i uczniów może mieć kłopoty natury psychicznej. Stąd pomysł zmiany prawa oświatowego i wprowadzenia obowiązku zatrudniania przez wszystkie szkoły.

Sprawdź najnowsze wyprzedaże

Black Weeks 2020: Najlepsze okazje na Black Friday

Autorami projektu ustawy są młodzi ludzie. W skład Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, którego pełnomocnikiem jest Wolanin, wchodzi 15 osób w wieku 18-19 lat. Projekt zyskał poparcie, między innymi Marka Michalaka, byłego Rzecznika Praw Dziecka, Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa” czy Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN (z uwagami).

Przypomnijmy, że prezesem Fundacji na rzecz Praw Ucznia i jej założycielem jest Mikołaj Wolanin, poznański licealista, który został nominowany do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju. Do Dziecięcego Nobla zgłoszono 142 młodych ludzi z 42 krajów. Jedynym reprezentantem Polski w tym gronie jest właśnie Mikołaj.

Warto wiedzieć: Bydgoska psycholog radzi uczniom, jak podtrzymać kontakt z rówieśnikami podczas nauki zdalnej

Wolanin jest uczniem klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego. Pochodzi z Nowego Tomyśla. Mimo młodego wieku ma sporo osiągnięć na swoim koncie, na przykład jest autorem monografii naukowej „Prawa ucznia”, która została wydana w kwietniu tego roku nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls. Szefował portalowi „Młodzi w polityce”, założył miesięcznik Kongresy. Powołując do życia fundację, jako osoba niepełnoletnia musiał uzyskać zgodę sądu rodzinnego.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski