Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Co to jest, kiedy i gdzie się odbywa? Strajk Tysięcy Miast: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Leszno. 20.09.19

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Ogólnoświatowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi rządzących na niebezpiecznie zmieniający się klimat.
Ogólnoświatowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi rządzących na niebezpiecznie zmieniający się klimat. Pawel Wisniewski
W piątek na całym świecie ruszy Ogólnoświatowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Jest to protest młodych osób, które sprzeciwiają się obojętności rządzących wobec zmiany klimatu. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się 20 września na całym świecie, również w Poznaniu. W Polsce do Strajku Tysięcy Miast - jak jest również nazywany - chce przystąpić młodzież z co najmniej 60 miejscowości.

W piątek, 20 września, miliony młodych ludzi wyjdzie na ulice swoich miast, by protestować i zwrócić uwagę na problem, jakim jest zmieniający się klimat.

Co to jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny?

Ogólnoświatowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi rządzących na niebezpiecznie zmieniający się klimat. Jego uczestnicy przeciwstawiają się obojętnej postawie rządzących.

Sprawdź też: Poznań: SOS dla Amazonii. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w obronie zielonych płuc świata na Świętym Marcinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zobacz zdjęcia z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Poznaniu:

W piątkowe przedpołudnie w centrum Poznania zaroiło się od młodych ludzi, którzy o tej godzinie powinni być w szkole. Co było powodem takich niespodziewanych wagarów? Zobacz więcej zdjęć ---->

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2019. Poznań: Tłumy uczniów z...

Zobacz również:
Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobacz, co uchwyciły fotopułapki [ZDJĘCIA, FILM]

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Protesty w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego odbywają się w miastach na całym świecie, a włączają się w nie uczniowie szkół, studenci, jak również osoby dorosłe, które zgadzają się z postulatami młodzieży i chcą wyrazić swoje wsparcie.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - kiedy odbędą się protesty i marsze?

Termin Ogólnoświatowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wyznaczono na piątek, 20 września. Data ta obejmuje wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego na całym świecie.

Termin ten nie jest jednak przypadkowy, ponieważ 20 września jest ostatnim piątkiem przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, podczas którego prowadzone są negocjacje na temat działań polityki klimatycznej.

Czytaj też:Wyjątkowa konstrukcja stanęła nad Rusałką. Nie ma takiej drugiej w Poznaniu!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Gdzie się odbywa?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Poznań

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w piątek odbędzie się na całym świecie. Młodzież z Poznania również włącza się w tę akcję. Przemarsz poznańskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wyruszy o godz. 10 z placu Wolności. Następnie przejdzie ulicami Ratajczaka, Św. Marcin i Szkolną na Stary Rynek, by następnie pojawić się na ulicach Świętosławskiej i Gołębiej.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Kalisz

W Kaliszu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się Rynku Głównym. Początek o godzinie 15.30

"Wyjdź razem z nami na ulice, aby pokazać, że także TY nie zgadzasz się na taki los naszej planety!" - zachęcają organizatorzy.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Konin

W Koninie, być może omyłkowo, organizatorzy piszą, że Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się dopiero 27 września o godzinie 12:00. Miejsce: ul. Dworcowa 15 (przed dawnymi Domami Towarowymi Centrum). W tagach wydarzenia na Facebooku oznaczono jednak 20 września.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Leszno

W Lesznie Strajk Klimatyczny ma rozpocząć się 20 września, o godzinie 10.00 (do 13.00) na Rynku. Młodzież planuje przemarsz trasą: LO nr 1- LO nr 4 - Zespół Szkół Ekonomicznych - ulica Słowiańska - Galeria Manhattan - Galeria Leszno.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Piła

W Pile Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma rozpocząć się 20 września, o godzinie 17.00 na Deptaku (koło fontanny).

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: po co się odbywa?

Organizatorzy poznańskiej akcji tłumaczą, że marsz ma na celu wyrażenie niezgody na bierność rządzących wobec coraz bardziej zaostrzającego się kryzysu klimatycznego.

Sprawdź również: Poznań. Zmiany w organizacji ruchu na ulicach: Lednicka, Rybaki, Małopolska

Zobacz spot Strajku Klimatycznego

- Organy rządzące muszą wiedzieć, że my wszyscy, społeczeństwo całego globu, nie zgadzamy się, by przyszłość naszego świata, następnych pokoleń została zaprzepaszczona przez ich ignorancje. Podczas gdy politycy zajęci są sprawami, które nie powinny być w tym momencie na pierwszym planie ich działań, nasz priorytetowy problem, czyli katastrofalne skutki zmian klimatycznych, pozostawiany jest bez komentarza - piszą na stronie wydarzenia organizatorzy strajku.

I dodają: - Upały, ograniczenia w dostępie do wody, a także susze, powodzie i gwałtowne burze to tylko zapowiedź najgorszego co może stać się z naszym światem, jeżeli nie zatrzymamy postępującego wzrostu globalnej temperatury. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej została rozpoczęta transformacja energetyczna w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Protest Tysiąca Miast - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: postulaty

  1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.
  2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.
  3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.
  4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.
  5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.
  6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki
  7. transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski