Mniej pieniędzy na naświetlanie raka

  Mniej pieniędzy na naświetlanie raka

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Specjaliści z całej Polski przyjechali do Poznania, aby dyskutować o rozwoju a także o problemach brachyterapii. To metoda stosowana w leczeniu nowotworów u kilku tysięcy osób w Polsce rocznie. - W Wielkopolskim Centrum Onkologii brachyterapią leczonych jest 1300 chorych rocznie - mówi profesor Julian Malicki, dyrektor WCO w Poznaniu.
  Mniej pieniędzy na naświetlanie raka

  ©archiwum/Tomasz Bolt

  V Kongres Polskiego Towarzystwa Brachyterapii zakończył się w sobotę. Naukowcy i praktycy omówili metody i techniki dotychczas stosowane w leczeniu raka skóry, raka prostaty, czy w przypadkach ginekologicznych.

  Jedna z sesji została poświęcona przyszłości brachyterapii i nowoczesnym wskazaniom do jej stosowania.

  Brachyterapia jest rodzajem radioterapii, w której do zniszczenia guza nowotworowego stosuje się promieniowanie jonizujące. Źródło promieniowania wprowadza się w sąsiedztwo guza, umieszcza się je również bezpośrednio w narządzie. Brachyterapia zwykle trwa krócej od radioterapii.

  - Problemem w Polsce jest częściowa nieopłacalność przy stosowaniu tej metody, po obniżeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ostatnich miesiącach wycen tych procedur - mówi prof. Malicki. - Powoduje to, że część ośrodków może ograniczyć liczbę zabiegów ze względów na generowanie straty.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo