Mniejsze dochody i wyższe wydatki, przede wszystkim na drogi, kolej i ochronę zdrowia. Jaki będzie budżet Wielkopolski na 2021 rok?

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Dalsza budowa szpitala dziecięcego, zakup nowych elfów czy modernizacja sceny Teatru Wielkiego to tylko przykładowe inwestycje realizowane z przyszłorocznego budżetu Wielkopolski
Dalsza budowa szpitala dziecięcego, zakup nowych elfów czy modernizacja sceny Teatru Wielkiego to tylko przykładowe inwestycje realizowane z przyszłorocznego budżetu Wielkopolski Lukasz Gdak
Udostępnij:
Ochrona zdrowia oraz inwestycje drogowo-kolejowe - to właśnie na nie przeznaczono najwięcej pieniędzy w przyszłorocznym budżecie województwa wielkopolskiego. Wśród najważniejszych inwestycji wymieniana jest dalsza budowa szpitala dziecięcego w Poznaniu, zakup trzech nowych pociągów tzw. elfów, budowa obwodnic Wronek czy Gostynia oraz zakończenie budowy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

W piątek marszałek Marek Woźniak przedstawił projekt budżetu Wielkopolski na 2021 roku. W porównaniu do tegorocznego, zakłada on niższe dochody oraz wyższe wydatki.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz przyszłoroczny budżet Wielkopolski?

- Przyszłoroczny budżet określam mianem dobrej nadziei. Podobnie jak poprzednie budżety, jest on ambitny i rozwojowy, nawet mimo niższych dochodów, które zakładamy. Ponadto jest on także proinwestycyjny oraz solidarnościowy, gdyż wspieramy inicjatywy samorządowe czy organizacji pozarządowych. Jego ostatnią cechą jest z kolei elastyczność. Mamy zapisane rezerwy celowe na różne zadania. Jednak z racji tego, że nie wiemy, jak będzie wyglądał 2021 roku, to nie chcieliśmy stosować twardych zapisów, jeśli nie byliśmy pewni, czy uda się zrealizować dane zadanie - mówi marszałek Marek Woźniak.

Sprawdź też:

Jak konkretnie przedstawia się projekt przyszłorocznego budżetu województwa? Założono ponad 1,61 mld zł dochodów oraz 1,98 mld wydatków, co daje deficyt w wysokości ponad 360 mln zł.

Mamy jednak zabezpieczenie w postaci kredytu na 700 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego

- tłumaczy skarbnik Elżbieta Kuzdro-Lubińska.

Dla porównania w tegorocznym budżecie założono dochody na poziomie 1,77 mld zł oraz wydatki w wysokości 1,8 mln zł.

Ponad połowa przyszłorocznego budżetu, bo 955 mln zł, zostanie przeznaczona na inwestycje. Najwięcej pieniędzy, bo 357 mln zł, zostanie przeznaczonych na inwestycje w ramach ochrony zdrowia w tym m.in. dalszą budowę szpitala dziecięcego w Poznaniu. Do tego dochodzą też pieniądze, które są przeznaczane na utrzymanie Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego czy Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Ponadto założono wydatki na dalszy zakup sprzętu i medycznego niezbędnego do walki z koronawirusem czy na profilaktykę zdrowotną.

Na drugim miejscu pod względem wydatków na inwestycje znalazły się drogi, na które zostanie przeznaczone 344 mln zł. W tym przypadku samorząd stawia m.in. na budowę nowych dróg czy obwodnic np. Wronek, Gostynia lub Rogalinka. Z kolei 77 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje na kolei, w tym zakup trzech nowych pociągów, tzw. elfów.

Sprawdź też:

Oprócz tego w budżecie przewidziano także pieniądze na kulturę. Prawie 9 mln zł będzie przeznaczone na dokończenie budowy Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy. Ponadto, wśród najważniejszych przyszłorocznych inwestycji kulturalnych, jest remont pałacu w Lewkowie czy modernizacja sceny głównej Teatru Wielkiego w Poznaniu.

W budżecie nie zabrakło także wydatków na edukację, rolnictwo, ochronę środowiska, integrację społeczną czy inwestycje w infrastrukturę turystyczną oraz sportową.

Zobacz też:

Ranking powstał na podstawie wskaźników dochodów podatkowych dla poszczególnych gmin, powiatów i województw na 2019 r.POLECAMY TEŻ: 15 najbogatszych gmin w Wielkopolsce [RANKING]Zobacz 20 najbiedniejszych gmin w Wielkopolsce. Przejdź dalej i sprawdź ranking --->

20 najbiedniejszych gmin w Wielkopolsce [RANKING]

Zamachy terrorystyczne w USA i Europie, wielkie protesty przeciwko zmianom klimatu zapoczątkowane przez szwedzką nastolatkę, pojawienie się nowych przywódców jak Barack Obama czy papież Franciszek, aneksja Krymu przez Rosję, pożar historycznego skarbu jakim jest katedra Notre Dame czy walka całego świata z koronawirusem - to tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń na świecie w ostatnich dwóch dekadach. Sprawdź, jakie były najważniejsze wydarzenia na świecie w ostatnich 20 latach --->  licencja

Terroryzm, protesty, nowi przywódcy, pożar Notre Dame i koro...

Wejście Polski do UE, śmierć Jana Pawła II, katastrofa smoleńska, organizacja Mistrzostw Europy w piłce nożnej, bezapelacyjne zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych czy literacka nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk - to tylko kilka z najważniejszych wydarzeń w Polsce w ostatnich 20 latach. Postanowiliśmy sprawdzić, które wydarzenia miały najważniejszy wpływ na nasz kraj w ostatnich dwóch dekadach. Przejdź dalej --->

Wejście do UE, śmierć papieża, katastrofa smoleńska, Euro 20...

Kominy, maszty, dźwigi, opuszczone konstrukcje czy powstające wieżowce – to tylko przykłady miejsc, które wykorzystują miejscy wspinacze, by wejść jak najwyżej. W Poznaniu dwa miesiące temu trzech mężczyzn wywiesiło flagę piratów na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Teraz opowiadają nam, co daje im wspinaczka miejska, dlaczego to robią oraz jak wygląda ich przygotowanie do wspinania. Zobacz w naszej galerii, gdzie potrafią wejść bez zabezpieczeń miejscy wspinacze ---->

Miejscy wspinacze - wchodzą na wysokie kominy, maszty, dźwig...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wypier...ać

Na ochronę środowiska? A od kiedy to polityki interesują się ochroną środowiska? Jak wygląda ich zainteresowanie widać po corocznym smogu, pozwoleniach na rżniecie drzew, i gigantycznych wydatkach na drogi ... samochodowe. (na rowerowe to wydatki żadne)

Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie