Mobilne Kino Škody w Poznaniu

art. sponsorowany

7 sierpnia – „Marzyciel”
Z okazji piątej odsłony Transatlantyku nie możemy nie przypomnieć wielkopolskim widzom "Marzyciela", filmu z niezapomnianą muzyką autorstwa Jana A.P. Kaczmarka, dyrektora Festiwalu, za którą w 2005 roku został uhonorowany nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscarem. Czy jest ktoś, kto jeszcze nie widział "Marzyciela"? Jeśli tak, to nie ma ku temu lepszej okazji.

Słynny szkocki dramaturg James Matthew Barrie po porażce jednej ze swoich sztuk przeżywa twórczy kryzys. Geniusz źle się czuje ograniczony sztywnymi ramami kultury Anglii początku XX stulecia. Inspirację do nowego dzieła odnajdzie podczas spaceru w londyńskim Kensington Gardens. Spotyka tam rodzinę Llewelyn Davies: czterech chłopców oraz Sylvię, ich piękną, owdowiałą matkę. Związku Jamesa i Sylvii oraz jego przyjaźni z dziećmi nie akceptuje ani matka Sylvii – Emma du Maurier, ani żona Jamesa – Mary.

Częste spotkania Jamesa z rodziną Llewelyn Davies, zabawy z chłopcami i rozkwit uczucia wobec ich matki pozwolą pisarzowi stworzyć nową, niezwykłą sztukę. Producent inscenizacji dzieł J.M. Barrie'ego - Charles Frohman zrazu sceptycznie odnosi się do Piotrusia Pana. Sukces premiery w Londynie zapoczątkuje legendę o chłopcu, który postanowił na zawsze zachować dziecięcą wrażliwość.

Reż. Marc Forster; wyst. Johnny Depp, Kate Winslet, Dustin Hoffmann

8 sierpnia – „Gdzie jesteś, Amando?”
Boston, robotnicze przedmieścia miasta. Czteroletnia Amanda McCready ginie bez śladu. Policja szuka jej tylko przez jakiś czas, później śledczy dają za wygraną. A jednak bliscy dziewczynki nie poddają się i angażują do pracy praę młodych detektywów, związanych ze sobą prywatnie. Okazuje się, że matka dziewczynki jest narkomanką i alkoholiczką, a detektywi wpadają dodatkowo na trop szajki przestępczej. Sprawą zaczynają interesować się media, więc policja, chcąc nie chcąc, musi na nowo włączyć się do sprawy. Pewnego dnia detektywi wpadają na szokujący trop...

To film, który podniósł Bena Afflecka z kinowego niebytu. Wydawało się, że w połowie minionego wieku występujący w głupawych komediach romantycznych aktor sięgnął artystycznego dna. Tymczasem Affleck pozbierał się, odrzucił szereg mniej lub bardziej słabych propozycji i sam sięgnął za kamerę. Efektem jest film duszny, niepokojący i mroczny ze świetną rolą brata reżysera, Caseya Afflecka.

Reż. Ben Affleck; wyst. Casey Affleck, Michelle Monaghan, Morgan Freeman

9 sierpnia – „Życie jest piękne”
Komedia, która opowiada o... holocauście, czyni to jednak w niezwykle czuły i stonowany sposób. Przed II Wojną Światową do toskańskiego miasteczka Arezzo przybywa wesoły Guido - człowiek żydowskiego pochodzenia, który marzy o założeniu własnej księgarni. Niemal od razu zakochuje się w Dorze - aryjskiej dziewczynie z bogatego, dobrego domu. Guido w zabawny sposób usiłuje zabiegać o względy swojej księżniczki i udaje się, faktycznie zostają parą, która w dodatku doczekała się potomka. Kilka lat później, w samym środku II Wojny Światowej, Guido trafia wraz z synem do obozu koncentracyjnego. Chłopiec jest przestraszony, więc Guido tłumaczy mu, że właśnie znajdują się w samym środku niezwykle ciekawej i skomplikowanej gry.

Ten jeden z najgłośniejszych filmów lat 90. przyniósł reżyserowi i aktorowi Roberto Benigniemu szereg nagród z Oscarami na czele. Był także wielkim kinowym przebojem w Polsce – teraz "Życie jest piękne" można obejrzeć na Transatlantyku!

Reż. Roberto Benigni; wyst. Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Marisa Paredes

10 sierpnia – „Krzyk”
Co się dzieje, gdy ktoś obejrzy o jeden horror za dużo? W małym miasteczku Woodsboro grasuje seryjny morderca. Swe ofiary wybiera spośród uczniów miejscowej szkoły. Dzwoni do nich, proponując quiz ze znajomości popularnych filmów grozy. Horror zaczyna się, gdy nieszczęśnik popełni błąd. Sidney Prescott jeszcze nie doszła do siebie po starcie matki, która została zamordowana przed rokiem. Dokładnie w rocznicę jej śmierci odbiera telefon od tajemniczego nieznajomego proponującego jej dziwną grę...

W połowie lat 90. horror nie miał zbyt dobrej prasy – krytycy zarzucali mu nadmierną schematyczność i niedorzeczność fabuły. Świetnie wykpił to w "Krzyku" Wes Craven, który z jednej strony skonstruował swój film według tychże właśnie schematów, z drugiej zaś – doszczętnie je obśmiał. Ale "Krzyk" to nie tylko udany pastisz, ale i kawał dobrego, klimatycznego horroru. To ten obraz zapoczątkował także serię filmów grozy o nastolatkach, której kolejnych przedstawicieli spotykamy w kinach do dziś.

Reż. Wes Craven; wyst. Neve Campbell, Courtney Cox, David Arquette

11 sierpnia – „Jackie Brown”
Stewardesa Jackie Brown dorabia do pensji przemytem pieniędzy i kokainy na zlecenie potężnego gangstera Ordella Robbiego. Pewnego dnia zostaje zatrzymana na lotnisku przez agentów federalnych. Ordell wykupuje ją z więzienia za kaucję, by zlikwidować niewygodnego świadka. Jackie obiecuje mu milczenie za 100 tys. dolarów. Gangster zgadza się, nie podejrzewając nawet, że kobieta wcześniej poszła na układ z FBI i w zamian za umorzenie sprawy zobowiązała się wystawić Ordella. Ale ani gangster, ani federalni nie wiedzą, że Jackie ma już dość takiego życia i postanawia wyprowadzić w pole wszystkich. A przy okazji zgarnąć pół miliona dolarów.

Bodaj najmniej znany i najbardziej "nietarantinowski" z filmów Quentina Tarantino. Faktycznie, reżyser ucieka tu od postmodernistycznej zabawy formą, koncentrując się przede wszystkim na budowie pełnokrwistych postaci i autentycznie błyskotliwych dialogach. Kryminalna "Jackie Brown" została nakręcona na podstawie prozy Elmore'a Leonarda, prywatnie jednego z ulubionych pisarzy Tarantino.

Reż. Quentin Tarantino; wyst. Pam Grier, Robert Forster, Samuel L. Jackson

12 sierpnia – „Wbrew regułom”
Historia sieroty Homera Wellsa, którego wychowuje lekarz, doktor Willbur Larch. Przez lata Larch uczył go życia – wskazywał, czym różni się dobro od zła, zachęcał do tego, by chłopak miał zawsze swoje zdanie. Pewnego dnia Homer opuszcza sierociniec, by dołączyć do grupki rówieśników z wyższych sfer. Ich towarzystwo zupełnie zmienia jego poglądy na życie…
Film na podstawie bestsellerowej powieści Johna Irvinga. To właśnie dzięki wielokrotnie nominowanemu do Oscarów "Wbrew regułom" swoje hollywoodzkie kariery na dobre rozpoczęli Tobey Maguire i Charlize Theron.

Reż. Lasse Hallstroem; wyst. Tobey Maguire, Charlize Theron, Michael Caine

13 sierpnia – „Angielski pacjent”
Rok 1943, trwa wojna w Afryce Północnej. Szybujący nad pustynią mały samolot sportowy zostaje zestrzelony przez Niemców. Jego pilot odnaleziony przez Beduinów zostaje przekazany wojskom alianckim. Ciężko poparzony, z zanikiem pamięci trafia do wojskowego szpitala niedaleko Florencji. Wojna dobiega jednak końca, szpital ma być wkrótce ewakuowany. Młoda kanadyjska pielęgniarka Hana zafascynowana chorym na amnezję pacjentem postanawia zostać z nim sama w zrujnowanym klasztorze. Wkrótce przybywa tam także Kanadyjczyk Caravaggio i młody sikhijski saper Kip. Od tej chwili Cała trójka próbuje zgłębić tajemnicę człowieka bez twarzy i nazwiska. Akcja, w retrospekcjach, cofa się do Afryki Północnej końca lat trzydziestych... 9 Oscarów (w tym dla najlepszego filmu) i miano jednego z największych hitów połowy lat 90. – oto, czym może pochwalić się "Angielski pacjent"!

Reż. Anthony Minghella; wyst. Juliette Binoche, Ralph Fiennes, Willem Dafoe.

Pokazy Mobilnego Kina Škody w Poznaniu od 7 do 13 sierpnia 2015 r. Wciąż możesz zagłosować, gdzie się pojawi najbardziej filmowa Skoda Yeti.

SPRAWDŹ: Transatlantyk.org/Skoda

Wideo

Dodaj ogłoszenie