Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilne punkty zbierania odpadów dotrą do ośmiu gmin. Już w maju

Bogna Kisiel
Tego typu odpady powinny być oddawane w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Tego typu odpady powinny być oddawane w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych opole.naszemiasto.pl
Starego telewizora czy radia, termometru rtęciowego, starych farb i rozpuszczalników lub na przykład baterii nie wolno wrzucać do śmieci zmieszanych, ani pojemników przeznaczonych na odpady zbierane selektywnie. Tego rodzaju odpady problemowe są przyjmowane bezpłatnie w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Na terenie ZM GOAP znajdują się trzy takie punkty - dwa w Poznaniu (przy ul. Wrzesińskiej i 28 Czerwca 1956 r. ) oraz jeden w Suchym Lesie (przy ul. Meteorytowej).

Poznaniak nie będzie miał kłopotu z pozbyciem się np. zużytego oleju silnikowego, ale dla mieszkańca gminy Kostrzyn ta wyprawa jest nieopłacalna. Dlatego GOAP postanowił uruchomić na terenie ośmiu podpoznańskich gmin mobilne PSZOK-i.

- Ułatwi to mieszkańcom selektywną zbiórkę - uważa Krzysztof Jonczyk, zastępca dyrektora GOAP. - Przetarg został rozstrzygnięty. Firma Alkom będzie obsługiwać gminy Buk, Oborniki, Murowaną Goślinę, Czerwonak i Pobiedziska, natomiast w Swarzędzu, Kostrzynie i Kleszczewie za to zadanie odpowiada poznański Zakład Zagospodarowania Odpadów. Prawdopodobnie od 5 maja mobilne PSZOK-i ruszą do podpoznańskich gmin.

Mieszkańcy tych gmin zostaną poinformowani kiedy pojawi się u nich mobilny PSZOK. Trasy oraz miejsca, w których się zatrzyma zostały uzgodnione z gminami. Wspomniane firmy będą też odpowiadać za zorganizowanie punktów odbioru przeterminowanych leków z aptek.

- Mobilne PSZOK-i nie będą zabierać gabarytów czyli na przykład starych mebli, kanap, dywanów - zastrzega K. Jonczyk.

Mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać gabaryty w stacjonarnych PSZOK-ach.

- Obecnie jesteśmy na etapie rozstrzygania przetargu na stacjonarne PSZOK-i - dodaje K. Jonczyk. - Jego zwycięzca zarekomenduje nam, w których miejscach należałoby je zorganizować.

To nie jedyna dobra wiadomość ze związku. GOAP podsumował także ubiegły rok. I okazuje się, że z postawionego przez ustawodawcę zadania wywiązał się dobrze. Co oznacza, że nie zapłaci kar. Osiągnięty został bowiem poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych, ulegających biodegradacji, które trafiły na składowisko. Dobre wyniki odnotowano w recyklingu oraz przygotowaniu do ponownego użycia papieru, tworzyw sztucznych, szkła i wręcz rewelacyjne w przypadku odzysku innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski