Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilny komisariat w Poznaniu: Masz daleko do jednostki policji? Zgłoś to radzie osiedla, bo komisariat może... przyjechać do ciebie!

Grzegorz Okoński
Mobilny komisariat w Poznaniu: Masz daleko do jednostki policji? Zgłoś to radzie osiedla, bo komisariat może... przyjechać do ciebie!
Mobilny komisariat w Poznaniu: Masz daleko do jednostki policji? Zgłoś to radzie osiedla, bo komisariat może... przyjechać do ciebie! KWP Poznań
Mobilny komisariat policji nie stoi bezczynnie: nie tylko obsługuje imprezy targowe i święta policji, ale w weekendy widać go w rejonie Starego Rynku, a na co dzień odbiera zgłoszenia zdarzeń od mieszkańców, którzy nieraz do najbliższej jednostki policji mają bardzo daleko.

Mobilny komisariat to po prostu specjalny radiowóz, kupiony z budżetu Poznania i wyposażony w sprzęt komputerowy, sieć łączności radiowej, dostęp do internetu i do policyjnych baz danych. Nie musi jeździć jako zwykły wóz patrolowy – komisariaty stacjonarne rozchwytują go, podobnie proszą o jego obecność rady osiedli.

- Ten samochód działa na terenie Poznania od 2016 roku, a w jego załodze jest pracownik wydziału dochodzeniowo–śledczego – opowiada mł. asp. Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Przyjeżdża na miejsce wskazane przez konkretną jednostkę policji, która go wcześniej zamawia, albo wprost na prośbę mieszkańców, uwzględnioną w grafiku jego pracy. Grafik jest konieczny, bo samochód cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Rady osiedli przekazują nam prośby, by np. w takim a takim dniu można było skorzystać z niego na terenie np. Smochowic, czy Starołęki. Obsługuje przede wszystkim tereny, gdzie mieszkańcy nie mogą w krótkim czasie, swobodnie dostać się do stacjonarnego komisariatu, ale też jest w akcji w dzielnicach blisko centrum.

Przykładowo, kilka dni temu na prośbę mieszkańców Wildy komisariat na kółkach stał na parkingu przed remontowanym komisariatem dzielnicowym, a co weekend działa w rejonie Starego Rynku w Poznaniu.

ZOBACZ TEŻ: Sto najpopularniejszych nazwisk w Polsce [LISTA]

Polskie imiona wszech czasów. Każde z nich nosi ponad 100 ty...

- Przychodzą mieszkańcy, zgłaszając popełnienie przestępstw, prosząc o interwencję, przekazują swoje podejrzenia w różnych sprawach – wymienia Piotr Garstka. - Tu mają blisko, a ponadto – co dla niektórych ma też znaczenie – nie muszą obawiać się, czy ktoś, kogo się obawiają, nie zauważy ich przy ich rejonowym komisariacie. Rocznie dzięki niemu realizowanych jest ponad dwieście konkretnych spraw.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski