Modlitwa na wigilię przy stole wigilijnym. Jaką modlitwę odmówić?. Jak się modlić przed kolacją wigilijną. Kiedy dzielić się opłatkiem?

MAO
Modlitwa przy wigilijnym stole. Jaką modlitwę odmówić?
Modlitwa przy wigilijnym stole. Jaką modlitwę odmówić? Aneta Zurek / Polska Press
Udostępnij:
Modlitwa przy wigilijnym stole to stały element katolickiej tradycji w wielu polskich domach w Wigilię. To modlitwa odmawiana 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, przed kolacją. Tradycyjnie rozpoczyna ją głowa rodziny albo najmłodszy członek rodziny, który potrafi już czytać. Są też rodziny, w których co roku modlitwę przy wigilijnym stole rozpoczyna ktoś inny. Taką modlitwę wieńczy łamanie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń.

Ważne jest, aby na wigilijnym stole nakrytym białym obrusem znalazło się Pismo Święte, opłatek i świeca, a także wolne miejsce - nakrycie - dla zbłąkanego wędrowca. To też symboliczna pamięć o tych, którzy odeszli i zabrakło ich przy wspólnym wigilijnym stole.

Modlitwa przy wigilijnym stole składa się z kilku elementów

  • Rozpoczyna ją znak krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego
  • Następnie prowadzący modlitwę zapala świecę na stole
  • Wspólne odmówienie modlitw: Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario i Chwała Ojcu
  • Prowadzący czyta fragment Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-20)
  • Prowadzący czyta modlitwę przed dzieleniem się opłatkiem.

Ewangelia św. Łukasza o narodzeniu Jezusa

Oto fragment z Ewangeli św. Łukasza o narodzeniu Jezusa z Biblii Tysiąclecia (Łk 2, 1-20):
"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz.

Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.

Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli.

Lecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”.

l nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.

Modlitwa przed połamaniem się opłatkiem

Na koniec modlitwy przy wigilijnym stole należy odmówić specjalną modlitwę przed połamaniem się opłatkiem.

Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości. Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela.

Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy.

Obdarz miłością, zgodą i jednością naszą rodzinę. Wlej nadzieję w serca ubogich, samotnych, osieroconych i przeżywających jakiekolwiek cierpienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Albo inna modlitwa przed podzieleniem się opłatkiem:
Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości. Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela.

Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dzielenie się opłatkiem przy wigilijnym stole

Połamanie się opłatkiem wieńczy modlitwę przy wigilijnym stole. Dzieląc się opłatkiem składamy sobie wzajemnie życzenia. Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bolo

Należy odmówić krótką acz wymowną madlitwę która brzmi Boże chroń nasze dzieci przed pedofilami

D
DAP polnisch Zirkus

Barany pl. dla was jedna modlitwa marsz żałobny

:DD

p
pastuszek

Pranoja, nim się odmówi, odczyta wszystkie modlitwy to kolacja będzie zimna. To ja wolę najpierw zjeść a potem odmówić AMEN.

L
Lucyfer

Przepis na modlitwe potraktowany jak recepta.

W domach - nietylko polskich i katolickich, odmowienie modlitwy przed uroczysta kolacja (nietylko wigilijna) wywodzi sie z potrzeby komunikacji uczestnikow z Bogiem, a nie ze scenariuszaopracowanego przez polska wjadze koscielna.

Czego w tej instrukcji nie znalazlem, to tempo, w jakim ta czesc oficjalna ma byc odhaczona!

Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie