Podrzucili chemikalia na pole. W Tłukawach mogło dojść do zatrucia gleby? Wodorotlenek sodu czy kwas octowy, to tylko niektóre z chemikaliów, jakie podrzucone zostały na pole w miejscowości Tłukawy. Nietypowe „śmieci” zauważyli mieszkańcy, którzy bojąc się o skażenie gleby, zawiadomili pracowników ryczywolskiego magistratu. Ci zaś poprosili o pomoc druhów z miejscowej jednostki OSP i obornickich strażaków. Niezbędne okazało się też wezwanie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego z Krzesin.

Strażacy po dotarciu na miejsce zabezpieczyli chemiczne wysypisko i przystąpili do oględzin.

- Stwierdzono, że wszystkie substancje są zamknięte w oryginalnych opakowaniach. Następnie posegregowano substancje według rodzaju i zabezpieczono w pojemnikach, które przetransportowano do wyznaczonego magazynu Urzędu Gminy - informuje asp. sztab. Janusz Biedka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach.

W działaniach, które trwały ponad osiem godzin, brało łącznie udział siedem zastępów strażaków. Pomimo porzucenia wielu związków chemicznych, nie doszło do wycieku, który mógłby skazić środowisko. Na razie nie wiadomo do kogo należały chemikalia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja. 

STREFA AGRO WIELKOPOLSKA NA FACEBOOKU. LUBIĘ TO!