Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MOPR i strażnicy miejscy kontrolują koczowiska. Sprawdzają stan zdrowia bezdomnych

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu wspólnie ze strażnikami miejskimi systematycznie kontrolują koczowiska bezdomnych
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu wspólnie ze strażnikami miejskimi systematycznie kontrolują koczowiska bezdomnych Straż Miejska Miasta Poznania
Kobieta była wychłodzona, apatyczna, nie przyjmowała pożywienia, wymagała pomocy lekarskiej. Wspólnie z towarzyszem mieszkała na jednym z koczowisk na Piątkowie. Strażnicy miejscy, którzy wspólnie z pracownikami MOPR kontrolowali ten teren, wezwali pogotowie. Z pomocą przyszli też strażacy, ponieważ dostęp do koczowiska był utrudniony. Karetka zabrała bezdomną do szpitala. To zdarzenie miało miejsce w tym tygodniu.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie non stop monitorują sytuację bezdomnych. - Już od listopada w każdym tygodniu odbywa się sześć wspólnych ze strażą miejską patroli – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania. - Podczas nich odwiedzane są osoby bezdomne, które przebywają w miejscach nienadających się do mieszkania i bez dostępu do stałego źródła ciepła. Wykaz tych miejsc jest aktualizowany na bieżąco. 

Czytaj też: Poznań: Straż miejska kontroluje bezdomnych – w tym tygodniu sprawdzono 38 koczowisk

MOPR wie, kiedy wezwać pogotowie do bezdomnego

Podczas wizyt szczególną uwagę kontrolujący przywiązują do stanu zdrowia bezdomnych. - Mają przy sobie koc termiczny, termometry i z doświadczenia wiedzą, kiedy niezbędna jest pomoc służb medycznych – zapewnia Żabierek. I dodaje: - Każda z interwencji przedmedycznych, o które prosili od listopada, zakończyła się hospitalizacją osoby bezdomnej.

Straż miejska rozdaje bezdomnym pakiety żywnościowe

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną przepytują koczujących o ewentualne objawy COVID-19. Straż miejska kupiła też pakiety żywnościowe, które rozdaje bezdomnym. - Zimą i wczesną wiosną, gdy temperatury znacząco się obniżają, staramy się bywać częściej u osób bezdomnych – twierdzi Jacek Kubiak, kierownik referatu Koordynacji Służb Straży Miejskiej Miasta Poznania.- Staramy się trzymać się zasady, że odwiedzamy ich rano i wieczorem, gdyż wtedy mamy największą pewność, że ich zastaniemy.

Kubiak twierdzi, że miejsca, w których przebywają bezdomni, są dobrze znane strażnikom miejskim. - Reagujemy także na zgłoszenia. Zimą interweniujemy częściej, dzwonią do nas mieszkańcy, zwłaszcza wieżowców, bo tam bezdomni przenoszą się na nocleg, gdy spada temperatura – mówi Kubiak. - Niestety, nie zawsze zachowują się w sposób kulturalny.

Bezdomni mogą liczyć na wsparcie

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej osoby bezdomne mogą liczyć na wsparcie, między innymi na pomoc finansową, leki, posiłki. MOPR współpracuje też z mobilnym punktem medycznym, który jest kierowany do osób wymagających pomocy przedmedycznej. 

Zobacz też: Jest ostrzeżenie dla części Wielkopolski. Nawet -17 stopni Celsjusza!

- Nasi strażnicy są wyposażeni w informatory przekazane przez MOPR. Są w nich informacje o pomocy, jakiej może udzielić ośrodek oraz inne organizacje charytatywne – wyjaśnia Kubiak. - Większość osób bezdomnych często nie może lub nie chce korzystać ze zorganizowanej pomocy z powodu alkoholu.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Bezdomny potrzebuje pomocy. Gdzie dzwonić?

MOPR apeluje o zgłaszanie osób, mieszkających na ulicach, w sąsiedztwie węzłów cieplnych, pustostanach, które potrzebują pomocy. Można to zrobić telefonicznie ( 61 878 17 89 – w poniedziałek w godz. 7.30-16, wtorek-czwartek w godz. 7.30-15.30, piątek w godz. 7.30-15), mailowo ([email protected] lub wypełniając kwestionariusz na stronie www.mopr.poznan.pl (w zakładce bezdomność).

Zobacz też:

W ostatnich stu latach największe mrozy zaatakowały Polskę w 1929 roku. Sprawdź, jak rekordowo niskie temperatury zanotowano w lutym tamtego roku! Zobacz też, czym charakteryzował się styczeń 1987 roku. Przejdź dalej --->

Rekordowy mróz: Kiedy było najzimniej w Polsce i w Poznaniu?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski