Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MOPR w Poznaniu podsumował 2021 rok. Najwięcej wydano na pomoc społeczną

Alicja Durka
Alicja Durka
W pandemii zaobserwowano  też wzrost zachowań agresywnych w rodzinach, przez co zdecydowano się na stałą kontrolę w środowiskach, gdzie przemoc  najbardziej dotykała dzieci.
W pandemii zaobserwowano też wzrost zachowań agresywnych w rodzinach, przez co zdecydowano się na stałą kontrolę w środowiskach, gdzie przemoc najbardziej dotykała dzieci. Counselling
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu podsumował swoją pracę w 2021 roku. Ile osób korzysta z ich pomocy? W 2021 roku wydatki MOPR-u wyniosły łącznie 131.826.844 zł, z czego najwięcej wydano na działania związane z ustawą o pomocy społecznej, tj. 63.587.905 zł. W ramach tych świadczeń pomocy udzielono 21 982 osobom, czyli 14 188 rodzinom.

Na co poznański MOPR wydał pieniądze?

Dyrektor MOPR-u Anna Krakowska podkreśliła, że poprzedni rok zdominowany był przez działania związane z pandemią koronawirusa. Wprowadzono nowe usługi, a przy tym kontynuowano dotychczasowe.

Obecnie w poznańskim MOPR jest 17,75 etatów koordynatorów. Podjęto współpracę z 236 rodzinami zastępczymi i 28 pełnoletnimi wychowankami.

Koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej utrzymywali stały kontakt telefoniczny z rodzinami, wspierali dzieci w odrabianiu lekcji, kontaktowali się minimum raz w tygodniu z rodzinami. Łącznie pomocą objęto 447 rodzin zastępczych z 651 dziećmi i 174 pełnoletnimi wychowankami.

W Poznaniu funkcjonuje 15 placówek opiekuńczo-wychowawczych, z 213 miejscami, ale przebywa w nich 181 dzieci. %) osób zaś przebywa w placówkach w innych powiatach.

Wdrożono także 7 tzw. mieszkań ochronnych, w których mieszka 30 osób pełnoletnich, które się usamodzielniają. Dyrektorka MOPR-u podkreśla, że takie działania pozwala wychowankom odpowiedzialnie wejść w dorosłość, bez popełniania błędów rodziców i przy wsparciu pracowników.

Kontynuowano także zasadę zdalnego wsparcia osób doświadczających przemocy w rodzinie. Wszczęto 1 112 procedur „Niebieskiej karty”, a zamknięto 866. W pandemii zaobserwowano też wzrost zachowań agresywnych w rodzinach, przez co zdecydowano się na stałą kontrolę w środowiskach, gdzie przemoc najbardziej dotykała dzieci. Odbywały się więc systematycznie wizyty pedagoga lub pracownika socjalnego oraz stały kontakt telefoniczny. Łącznie odbyły się 2 143 posiedzenia grup roboczych.

Po raz kolejny ważnym elementem pracy MOPR-u były także osoby objęte kwarantanną lub izolacją domową. Pracownicy zajmowali się weryfikacją osób i ich codziennych potrzeb, które zobowiązane były do przebywania w miejscu zamieszkania. Łącznie wysłano w 2021 roku 196 018 SMS-ów, na które odpowiedziały 293 osoby potrzebujące wsparcia. Odebrano także 402 wnioski dotyczące zakupu żywności, leków, wyniesienia śmieci czy wyprowadzenia psa. Zorganizowano też pomoc psychologiczną, w ramach której odbyły się 852 porady z osobami na kwarantannie lub w izolacji.

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski