Morasko: Powstaje unikatowe muzeum Ziemi

  Morasko: Powstaje unikatowe muzeum Ziemi

  Agnieszka Świderska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Muzeum Ziemi będzie dla każdego niezapomnianą lekcją o świecie
  1/2
  przejdź do galerii

  Muzeum Ziemi będzie dla każdego niezapomnianą lekcją o świecie ©UAM

  To będzie muzeum jakiego nie tylko nie widział Poznań, ale jakiego nie widziała jeszcze Europa - mowa o Uniwersyteckim Parku Historii Ziemi, który Uniwersytet im. Adama Mickiewicza chce utworzyć na terenie kampusu Morasko i sąsiadujących z nim rezerwatów - Meteoryt Morasko i Żurawiniec. To nietypowe muzeum Ziemi wyróżniać będzie nie tylko obszar - kilkanaście hektarów, ale przede wszystkim to, co będzie miało do zaoferowania.
  W przeciwieństwie do ponad 90 procent polskich muzeów w tym nic nie będzie za szybką, a wręcz przeciwnie. Zostało tak pomyślane, by dostarczyć zwiedzającym jak najwięcej przeżyć. Prawdziwych przeżyć.

  CZYTAJ TEZ:
  Historycy będą mieli nowoczesną siedzibę
  Studenci chcą tramwaju z Moraska na Ogrody


  W specjalnie zaprojektowanych pawilonach poczują więc trzęsienie ziemi i przeżyją wybuch wulkanu będąc w środku góry. Będą też mogli wejść do wnętrza kurhanu, wykopać swój artefakt w archeologicznej odkrywce i wprawić w ruch jedną z planet układu słonecznego.

  Miejsce nudnych tablic i plansz zastąpią ekrany dotykowe umieszczone przy eksponatach. Dotykając ekranu będzie można na przykład wyruszyć w przeszłość z kamiennym toporem: przeżyć wyprawę po kamień, poznać proces jego obróbki i dowiedzieć się, kto miał prawo do noszenia topora.

  Największą jednak atrakcją uniwersyteckiego muzeum będzie sama natura. Będzie można ją podglądać w drzewach, w rzece, w ziemi. Poznawać jej prawa, odkrywać jej małe i duże tajemnice. Uczyć się ją szanować.

  - Zapominamy o tym, że bez niej jesteśmy niczym, bo kiedy wytniemy ostatnie drzewo nie będzie już powietrza, którym można oddychać - mówi prof. Jerzy Fedorowski, światowej sławy paleontolog, dyrektor centrum Uniwersytecki Park Historii Ziemi. - Zapominamy również o tym, że życie na Ziemi trwa już miliardy lat, znacznie dłużej niż trwa historia człowieka. To miejsce ma nam o tym przypomnieć. Chcemy, żeby to spotkanie z Ziemią i jej historią, a także z historią człowieka, miało posmak intelektualnej przygody. To nie będzie Disneyland, ale też nikt nie będzie się tu nudził.

  Archeologia z etnografią, biologia, fizyka z astronomią oraz nauki o Ziemi - to będzie typowo naukowa część parku, którego żywą część mają stanowić m.in. wspomniane rezerwaty i wytyczone w nich ścieżki edukacyjno-rekreacyjne.

  W przypadku Żurawińca plany sięgają znacznie dalej - naukowcy chcą mu przywrócić odpowiednie nawodnienie.

  - Tylko w ten sposób można go ocalić - mówi prof. Jerzy Fedorowski. - Zachowajmy dla przyszłych pokoleń to, co można i trzeba ochronić. Takiego myślenia trzeba jednak uczyć. Dlatego nasz park ma nie tylko zapewniać rekreację, ale przede wszystkim edukować.

  To, kiedy poznaniacy będą mogli cieszyć się muzeum Ziemi zależy przede wszystkim od pieniędzy. Sam uniwersytet nie jest w stanie sfinansować tak ogromnego przedsięwzięcia. Będzie się starał o wsparcie unijne. I to nie sam: projekt podoba się zarówno w mieście, jak i w Urzędzie Marszałkowskim. Podoba się również parlamentarzystom.

  - Najważniejsze, żeby powstał - mówi prof. Jerzy Fedorowski. - To nie jest kwestia ambicji kilku naukowców. Ten park już na zawsze ma się stać częścią Poznania. To ma być nasza wspólna odpowiedź na otaczającą nas kulturę śmieci.

  Nieprzypadkowo śledząc w uniwersyteckim muzeum historię człowieka zwiedzający natknie się na końcu na wysypisko śmieci. Czy to będzie wszystko, co pozostawi po sobie człowiek? Profesor Jerzy Fedorowski ma nadzieję, że nie.

  Chcesz skontaktować się z autorem informacji? a.swiderska@glos.com

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie to ma być?

  Morasko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9

  Czy będzie można tam dojechać tramwajem np. po przedłużeniu Pestki do meteorytów?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koniecznie szerokie ścieżki rowerowe

  daj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 8

  niech tak to zorganizują aby można było zwiedzać na rowerze, rolkach itp bo będzie problem z komunikacją jak kiedyś w nowym zoo.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To może z rozmachem

  racjonalizator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 9

  od razu drogi dla samochodów, żeby nie trzeba było się męczyć chodzeniem przez pół godziny? Nikt tego przecież nie wytrzyma kondycyjnie. Koniecznie trzeba przewidzieć wzdłuż trasy kilka punktów...rozwiń całość

  od razu drogi dla samochodów, żeby nie trzeba było się męczyć chodzeniem przez pół godziny? Nikt tego przecież nie wytrzyma kondycyjnie. Koniecznie trzeba przewidzieć wzdłuż trasy kilka punktów opieki medycznej z reanimacją (defibrylatory, butle z tlenem itp). Całość zadaszyć bo może w trakcie wycieczki spaść deszcz i tragedia gotowa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten pomysł nie przejdzie!

  teolog świecki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 34

  Albowiem na parterze powinna być sala poświęcona (przez arcybiskupa też) naszym żydowskim Prarodzicom - Adamowi i Ewie, a nie ma. No i gdzie Arka Noego się tam zmieści albo chociaż jej replika?...rozwiń całość

  Albowiem na parterze powinna być sala poświęcona (przez arcybiskupa też) naszym żydowskim Prarodzicom - Adamowi i Ewie, a nie ma. No i gdzie Arka Noego się tam zmieści albo chociaż jej replika? Poza tym - co to za Historia Świata, skoro wiadomo, że Ziemia powstała dopiero 6000 lat temu, a kości dinozaurów poutykał w skałach szatan, żeby pobożnym chrześcijanom namącić w głowach. I niech was matkaprzenajświętsza broni, żebyście nie wpadli na pomysł, co by tam ustawiać gdzieś popiersie tego belzebuba Darwina, od którego gorszy jest tylko Palikot! Sodoma i Gomora w tym Poznaniu, ludziom we łbach się poprzewracało, do czego ta Unia nas prowadzi, żeby tak Boga zwalczać i koncesji na multipleksie nie dawać, a teraz jeszcze ewolucję promować! Strach i poniżenie na lud katolicki, łoj poniżenie!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naprawdę świetny pomysł

  bydłoszewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 4

  Brawo za pomysł. Zwłaszcza ta kupa śmieci na końcu ścieżki będzie wiele mówiąca dla młodych durnych uważających się za uczonych studentów - niestety muszę to napisać - lemingów łykających wszystko...rozwiń całość

  Brawo za pomysł. Zwłaszcza ta kupa śmieci na końcu ścieżki będzie wiele mówiąca dla młodych durnych uważających się za uczonych studentów - niestety muszę to napisać - lemingów łykających wszystko co im giewu i tusk vaselina network POdają. Jak widzę te stada śmiecącej dziczy (pety, papiery po wstrętnym fast foodowym żarciu) na pęli przy osiedlu Sobieskiego to od razu widzę tę kupę śmieci a na niej młodego wykształconego z wielkiego miasta, którem jego ukochana peło zagląda nawet do kibla by go namierzyć czy nie spiskuje.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Druhu zacny !

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 39

  Kiedyś wydawało mnie się że gorszej bandy złoczyńców niż PZPR być nie może. Ale się POmyliłem albowiem przy obecnej sekcie Zwolenników Pancernej Brzozy z guru Matołem czyli Partii Obłąkanych...rozwiń całość

  Kiedyś wydawało mnie się że gorszej bandy złoczyńców niż PZPR być nie może. Ale się POmyliłem albowiem przy obecnej sekcie Zwolenników Pancernej Brzozy z guru Matołem czyli Partii Obłąkanych tamci to zwykłe pętaki . Jak długo jeszcze będziemy tolerować tych wariatów ? Pozdrawiam. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak długo jeszcze?

  niunia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

  DŁUGO. Dla przypomnienia aktualny wynik: POLSKA - PiS 6:0.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo