Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mosina kontra Aquanet: Gmina zapłaci za hydranty

TR
Czy druga przegrana bitwa oznacza przegraną Mosiny w wojnie hydrantowej, którą od kilku lat prowadzi z Aquanetem? W środę gmina przegrała apelację, którą wniosła od wyroku nakazującego zapłacić jej ponad 300 tys. złotych tytułem abonamentu za utrzymanie w gotowości hydrantów Aquanetu.

Hydranty, mimo, iż mokre z samej definicji, stanowią najbardziej gorący punkt tego sporu. Zygmunt Kmiecik, radca prawny z mosińskiego magistratu próbował przekonać Sąd Apelacyjny, że Aquanet nie ma prawa żądać od gminy pieniędzy za wirtualną wodę.

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, według jego interpretacji, przewiduje wyłącznie opłaty za zużytą wodę, a nie za wodę trzymaną w gotowości w hydrantach. I to na dodatek cudzych. Sędzia Bogusława Żuber uznała to jednak za dość ograniczoną interpretację.

- Przepisy ustawy należy interpretować w oparciu o przepisy rozporządzenia, a te przewidują możliwość wprowadzenia opłat za zużycie wody i za utrzymanie w gotowości hydrantów - uzasadniała sędzia Bogusława Żuber.

Taka interpretacja będzie kosztować gminę więcej niż "abonamentowe" 323 tysiące za ponad 700 hydrantów. Spółka naliczyła także odsetki, a sąd - koszty sądowe w wysokości ponad 5 tys. złotych. Czy gmina będzie wnosić kasację?

- Najpierw chcemy zapoznać się z uzasadnieniem wyroku - mówi Zygmunt Kmiecik. - Wtedy podejmiemy decyzję.

Warto wspomnieć, że wojna hydrantowa między Mosiną a Aquanetem trafiła na wokandę Sądu Apelacyjnego już po raz drugi. Za pierwszym razem sąd również przyznał rację spółce, a nie gminie.

- Ta sprawa została rozpoznana niezależnie od wcześniejszej - zapewniała sędzia Bogusława Żuber.

Mimo korzystnych wyroków sądowych wprowadzony przez Aquanet "podatek od hydrantów" wciąż budzi wiele kontrowersji. Byłoby może ich mniej, gdyby nie fakt, że oprócz Poznania i podpoznańskich gmin jest on znany jedynie w Jaśle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski