Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mosty sztuki" w muzeum wieńczą wielki, uczelniany projekt. ZDJĘCIA

Mirosława Zybura
W kaliskim muzeum otwarto wystawę wieńczącą projekt "Mosty sztuki"
W kaliskim muzeum otwarto wystawę wieńczącą projekt "Mosty sztuki" Mirosława Zybura
Kilkadziesiąt dzieł trzydziestu polskich i zagranicznych artystów pokazano na jednej wystawie. Łączą tradycję ze współczesnością.

Artyści z Wielkiej Brytanii, Turcji, Białorusi, Austrii, Włoch, Słowacji, Litwy, Czech, Ukrainy, USA oraz ci z Polski, związani głównie z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu na wspólnej wystawie, którą od 14 października można oglądać w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Jest grafika, wielkoformatowe malarstwo, rzeźba, a więc wiele rozmaitych form bliskich sercu artystów podpisujących się pod dziełami. Wszystko opatrzone wspólnym tytułem: "Mosty sztuki".

- Wartością tej wystawy jest jej różnorodność - mówi prof. Monika Kostrzewa, koordynatorka "Mostów sztuki". - W natłoku informacji sztuka potrzebuje przestrzeni, żeby komunikować się z odbiorcą. Wielość technik i warsztatów to dowód na to, że Kalisz stał się inspiracją do takiego działania.

Ekspozycja jest ostatnim z elementów międzynarodowego i artystyczno-edukacyjnego projektu pod tą samą nazwą realizowanego w tym roku przez WP-A UAM.

- Nawiązuje do setnej rocznicy zburzenia Kalisza i jego heroicznej odbudowy. Koncepcja tego projektu narodziła się z myśli Marii Dąbrowskiej, która mówiła, że "pismo i sztuka to jedyni świadkowie czasów" - dodaje prof. Kostrzewa. - Projekt pozwolił w oryginalny sposób zaprezentować współczesne oblicze miasta w świetle jego bogatej tradycji kulturowej, wnosząc jednocześnie w pejzaż miasta nową wartość artystyczną.

Tytułowe mosty są więc przerzucone między przeszłością a przyszłością, stając się jednocześnie symbolem dążenia do poznania czegoś nowego.

Na trwający od maja projekt złożyło się wiele pomniejszych wydarzeń, dzięki którym studenci WP-A UAM mieli możliwość zapoznania się z metodami kształcenia w dziedzinie tak sztuk projektowych, jak i pięknych. Do Kalisza zjechali przedstawiciele europejskich i amerykańskich uczelni. Były plenery artystyczne, szereg wystaw, wykłady, happening "Miasto w ogniu" i innych. Śladem po "Mostach" jest mural wykonany na ścianie zewnętrznej budynku uczelni wspólnie przez studentów (także zagranicznych z programu Erasmus) oraz uczniów Liceum Plastycznego.

- Wystawa w MOZK jest pierwszą na taką skalę prezentacją - dodaje prof. Kostrzewa, która również prezentuje swoje dzieła, obok wielu innych twórców związanych z Kaliszem i uniwersytetem. Są to m.in. Natalia Czarcińska, Lidia Głazik, Maria Podskarbi-Hebisz, Jerzy Wypych czy Maciej Guźniczak. Ten ostatni na dniach dołączył do grona doktorów habilitowanych kaliskiego WP-A UAM.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski