Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mowa nienawiści: Rada Języka Polskiego wzywa polityków i dziennikarzy do wzmożonej odpowiedzialności za słowo

Magdalena Baranowska-Szczepańska
fOT. ADRIAN WYKROTA
Prezydium Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk wydało oświadczenie na temat mowy nienawiści. I przypomina, że już półtora roku temu zwracała uwagę na niepokojące zjawiska językowe. Rada Języka Polskiego wzywa działaczy politycznych i dziennikarzy do wzmożonej odpowiedzialności za słowo.

Rada Języka Polskiego to instytucja opiniodawczo-doradcza. W jej skład wchodzą autorytety z zakresu języka polskiego. Pierwszym przewodniczącym RJP był prof. Walery Pisarek, a od maja 2000 jest nim prof. Andrzej Markowski. Poznań reprezentuje w Radzie Języka Polskiego - profesor Tadeusz Zgółka z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Pełna treść oświadczenia:
Stan języka debaty publicznej jest obecnie postrzegany jako jedna z głównych przyczyn negatywnych zjawisk społecznych w Polsce. Używa się przy tym takich określeń, jak mowa nienawiści, język agresji, przemysł pogardy, operuje się takimi nazwami gatunkowymi jak hejt, fake news, które odnoszą się do zjawisk skrajnie negatywnych.

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN w oświadczeniu swojego Prezydium już półtora roku temu zwracała uwagę na te skrajnie niepokojące zjawiska i stanowczo apelowała „do polityków i dziennikarzy o zaprzestanie używania wyrazów brutalnych, deprecjonujących osoby i instytucje, określeń nacechowanych dużym ładunkiem ekspresji oraz niemanipulowanie znaczeniami wyrazów”.

W świetle ostatnich zdarzeń i w związku z obecną sytuacją społeczną słowa te musimy uznać za zbyt łagodne. Prezydium Rady Języka Polskiego ostrzega, że bez poważnej refleksji ze strony mediów i środowiska politycznego stan ten będzie zmierzał do zaostrzenia konfliktu i dzisiaj nieprzewidywalnych konsekwencji.

Zobacz też: Poznań: Po zabójstwie Pawła Adamowicza prezydent Jacek Jaśkowiak nie chce ochrony, ale po spotkaniu z policją będzie audyt w Urzędzie Miasta

Zgadzamy się wszyscy, że wpływ sposobu używania języka na postrzeganie rzeczywistości i jej prezentację oraz debatę na temat podstawowych problemów społecznych jest decydujący. Dlatego w obliczu narastającej agresji językowej wzywamy dziennikarzy, działaczy politycznych, a zwłaszcza osoby kierujące mediami i przywódców partii do wzmożonej odpowiedzialności za słowo oraz do niepromowania postaw wyrażających się brutalnym językiem oraz apelujemy o wpływ na ograniczenie udziału brutalnych wypowiedzi i agresywnie wypowiadających się osób w przestrzeni publicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski