Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możdżanowska: Konstytucja Biznesu to radykalne ułatwienia dla przedsiębiorców

Rafał Pogrzebny
Zmiany składające się na Konstytucję Biznesu radykalnie ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorcom; to zmiana starego auta na turbodoładowany bolid – powiedziała w czwartek w Lesznie pełnomocniczka rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska.

Pełnomocniczka uczestniczyła w spotkaniu w ramach cyklu ogólnopolskich konferencji pod hasłem "Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany". Organizatorami spotkań są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

"Zmiany składające się na Konstytucję Biznesu radykalnie ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorcom; to jak zmiana starego, zużytego samochodu na turbodoładowany bolid. Konstytucja Biznesu jest odpowiedzią na niedoskonałość dotychczasowych regulacji; to wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców” – powiedziała Możdżanowska.

Jak dodała, przedsiębiorcy mają też odczuć - i już odczuwają - zmianę mentalności współpracujących z nimi urzędników. "Zaproponowane i wdrażane zmiany to jeden z wielu kroków, które są jeszcze przed nami, aby przedsiębiorca naprawdę czuł się partnerem w relacjach z administracją rządową, z administracją publiczną” – powiedziała.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów Marian Banaś powiedział w trakcie spotkania, że wprowadzane zmiany "zmierzają ku temu, by przedsiębiorczość mogła się jak najlepiej rozwijać". "W tej materii musi obowiązywać równość, sprawiedliwość, prostota, przejrzystość i przyjazność. W te zmiany wpisuje się również utworzenie KAS” - zaznaczył.

Banaś przypominał też na spotkaniu, że w środę zaprezentowane zostały główne założenia nowej Ordynacji podatkowej. "To jest ten podstawowy dokument, który reguluje relacje między przedsiębiorcami a organami podatkowymi. My wiemy, że obowiązujące obecnie prawo pozostawia wiele do życzenia. Tam są zbyt ostre, sztywne, niejasne przepisy. Teraz będzie inaczej” – zapewnił.

Zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Nina Dobrzyńska powiedziała PAP, że cykl spotkań prowadzonych w całym kraju ma na celu dotarcie z informacją o wdrażanych zmianach bezpośrednio do przedsiębiorców.

"Przepisy są oczywiście konsultowane z przedstawicielami przedsiębiorców, ale nam zależy na tym, żeby dotrzeć do Polski powiatowej, tam gdzie oni wypracowują swój przychód, zatrudniają ludzi. Przedsiębiorcy mówią nam: dobrze, że państwo przyjeżdżają w teren, tłumaczą zmiany. To nie jest tak, że wszyscy te rozwiązania chwalą, ale przedsiębiorcy cenią otwartość, chęć dialogu. Wskazują też, w którym kierunku powinny następować kolejne zmiany” - dodała.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszła w życie z końcem kwietnia br.

Od 1 lipca br. wejdą w życie przepisy ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku, np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną. Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia. (PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski