Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPGM połączy się z ZKZL. Lokatorzy mają zyskać lepszą obsługę

Błażej Dąbkowski
Lokator komunalki po połączeniu MPGM z ZKZL będzie w jednym miejscu załatwiał sprawy mieszkaniowe
Lokator komunalki po połączeniu MPGM z ZKZL będzie w jednym miejscu załatwiał sprawy mieszkaniowe Andrzej Szozda
W przyszłym roku dojdzie do połączenia dwóch miejskich spółek. Mają na tym zyskać mieszkańcy Poznania i budżet nowego podmiotu

W Urzędzie Miasta trwają prace, które mają pozwolić na to, by Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wchłonął Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. Wstępne projekty połączenia obu miejskich spółek zostały już przedstawione przez Biuro Nadzoru Właścicielskiego prezydentom miasta.

Zobacz też:

Paweł Kaczmarek nowym prezesem ZKZL Poznań

- Podejrzewam, że w kontekście prac budżetowych będziemy o tym rozmawiać na początku listopada - mówi Tomasz Lewandowski, szef klubu radnych SLD i przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej. Jak wynika z naszych informacji, to ZKZL będzie siłą przewodnią w mającym powstać tworze, dlatego też nowego prezesa Pawła Kaczmarka wybierano jako szefa zdecydowanie większej niż dotychczas struktury.

Podobnie stało się z członkiem zarządu - Michałem Prymasem, który przed laty, jako prezes, wyprowadził MPGM z kłopotów finansowych. W przyszłym roku to oni będą decydować o losach znacznie powiększonej miejskiej spółki. Po co te zmiany?

- Mamy trzy spółki zajmujące się sprawami mieszkaniowymi: PTBS, ZKZL, MPGM. W moim przekonaniu część ich funkcji się dubluje, dlatego z punktu widzenia oszczędności i efektywności warto byłoby ograniczyć ilość tych podmiotów - stwierdza T. Lewandowski. Radny zwraca uwagę, że Najwyższa Izba Kontroli kwestionowała istnienie części tych podmiotów i wykonywanie przez nich zadań.

- W szczególności dotyczyło to MPGM i zajmowania się przez spółkę zarządzaniem wspólnotami - wyjaśnia.

Wiceprezydent Arkadiusz Stasica zapewnia, iż na fuzji zyskają nie tylko spółki, ale również poznaniacy.

- Po pierwsze zależy nam na oszczędnościach i większej wydajności. Liczba osób zajmująca się administrowaniem jest zbyt duża, więc powinien funkcjonować jeden zarząd, księgowość, to wszystko ma działać w jednej siedzibie. Nie będzie jednak masowych zwolnień - podkreśla Arkadiusz Stasica.

Plan władz miasta zakłada m.in. zakończenie praktyki zlecania przez ZKZL zarządzania nieruchomościami zewnętrznym podmiotom. Obecnie spółka realizuje czteroletni kontrakt z Zespołem Zarządców Nieruchomości WAM wart 25 mln zł. Tymczasem po wchłonięciu MPGM wydatki te mają zniknąć, a zaoszczędzone środki pomogą w budowie nowych mieszkań komunalnych i remontach zdewastowanych zasobów. Natomiast administrowaniem zajmą się pracownicy MPGM.

- Oczywiście wszystko będzie odbywać się przy odpowiednim nadzorze nad połączonymi funkcjami właścicielskimi i administracyjnymi - stwierdza T. Lewandowski.

Z kolei lokatorzy komunalki, jak zapewnia A. Stasica, zyskają sprawniejszą obsługę, bo wszystkie sprawy mieszkaniowe załatwią w jednym miejscu.

- Powinna się także poprawić obsługa w zakresie remontów i pogotowia technicznego - zaznacza wiceprezydent.

Nie jest tajemnicą, że MPGM miało spore problemy finansowe, a w ubiegłym roku nie tylko straciło kontrakt z ZKZL, ale także kolejne wspólnoty rezygnowały z usług spółki.

- Teraz nasza sytuacja finansowa jest znacznie lepsza. W pierwszym kwartale nie odeszła ani jedna wspólnota, a te które wcześniej rezygnowały, do nas wracają, jak Wspólnota Działowa 14 - informuje Maria Wellenger, rzecznik MPGM.

W ubiegłym roku pojawił się pomysł, by MPGM włączyć do PTBS
Przypomnijmy, że w ramach MPGM wydzielono tzw. zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wspólnoty mieszkaniowe, Pogotowie Techniczne i nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym - która miała być włączona do PTBS. W MPGM pozostałoby zarządzanie i wynajmowanie nieruchomości własnych.

Ostatecznie do realizacji tego pomysłu nie doszło, gdyż pojawiły się obawy, że jeżeli do PTBS-u nie zostaną wniesione nieruchomości MPGM, to towarzystwo będzie musiało płacić za ich najem tam, gdzie są one wykorzystywane przez Biura Obsługi Mieszkańców. Połączenie mogło się także wiązać ze zwolnieniami grupowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski