Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPGM sfinansował remont kościelnej willi

Krzysztof M. Kaźmierczak
Okazały zabytkowy budynek usytuowany jest na skraju parku Stanisława Moniuszki.
Okazały zabytkowy budynek usytuowany jest na skraju parku Stanisława Moniuszki. Paweł Miecznik
Wiedząc o tym, że Kościół katolicki może domagać się zwrotu willi przy Noskowskiego 24 w Poznaniu Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej przeprowadziło kosztowny remont dachu i instalacji gazowej w budynku. Wniosek MPGM o zasiedzenie nieruchomości w dużej mierze oddalono dzięki... Kodeksowi Prawa Kanonicznego.

Zabytkowa, przedwojenna willa przy Noskowskiego należała do powołanego w 1935 roku przez abp Augusta Hlonda Katolickiego Instytutu Wychowawczego (KIW) prowadzącego m.in. szkołę dla pielęgniarek. Po sfinansowanej z państwowych funduszy (wydano 2, 1 mln zł) odbudowie z wojennych zniszczeń od 1951 dom zarządzany był przez instytucje komunalne.

Kiedy w marcu 2008 roku MPGM wystąpił do sądu o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości było już wiadomo, że roszczenia do niej może zgłosić Kościół. Wskazywały na to księgi wieczyste. O tym, że miejska spółka miała tego świadomość świadczy też fakt, że w czerwcu 2008 roku radca MPGM pytał kurię o następcę prawnego KIW.

Kościół faktycznie wystąpił o oddalenie wniosku o zasiedzenie. Sąd zdecydował o tym 30 marca tego roku. Co ciekawe, kluczową rolę w postępowaniu sadowym odegrały wewnątrz kościelne przepisy, czyli Kodeks Prawa Kanonicznego. Powołując się na jeden z jego paragrafów (kanonów) reprezentujący kurię radca Mikołaj Drozdowicz stwierdził, że chociaż KIW od lat nie prowadzi działalności i nie ma zarządu, to nie można stwierdzić, że nie istnieje. Należy domniemywać, że KIWprawnie istnieje, gdyż jego założyciel nigdy go nie rozwiązał. Sąd zgodził się z taką interpretacją i dopuścił KIW do sprawy, a wtedy abp. Stanisław Gądecki mianował jej prezesem kurialnego ekonoma,ks. Henryka Nowaka.

Sąd uznał, że katolicka organizacja istnieje chociaż nie działa od lat

MPGM nie skorzystał z możliwości zaskarżenia niekorzystnej decyzji sądu do wyższej instancji. Dwa miesiące później należąca do miasta spółka wydała willę Archidiecezji Poznańskiej.

Ustaliliśmy, że w 2011 roku, w trakcie postępowania sądowego MPGM sfinansował remont dachu oraz instalacji gazowej willi. Stało się tak mimo tego, że w budynkach o nieuregulowanym stanie własnościowym przeprowadzane są tylko najbardziej niezbędne prace.

MPGM nie udzielił nam odpowiedzi na pytania dotyczące remontu willi i kosztów prac (chodzi o sumę rzędu 100-200 tys. zł). Nie uzyskaliśmy też uzasadnienia inwestowania w nie należącą do miasta nieruchomość.

- Nie potrafię tego teraz wyjaśnić. Będziemy to ustalać - stwierdził Janusz Rajewski, wiceprezes MPGM.

- Przeprowadzenie remontu budynku w czasie, gdy toczyło się postępowanie dotyczące jego własności było rażącą niegospodarnością - uważa radny Tomasz Lewandowski.

Samorządowiec zapowiada, że będzie domagał się wyjaśnień w sprawie Noskowskiego 24. Generalnie krytycznie ocenia on działania dotyczące poznańskich nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

- Gdy obserwuję nieporadne postępowanie miasta i MPGM to mam wrażenie, że są one skierowane jedynie na zebranie podkładek pod decyzje o wydaniu nieruchomości - mówi Lewandowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski