MPK Poznań: Autobusy elektryczne Solarisa będą jeździć od...

  MPK Poznań: Autobusy elektryczne Solarisa będą jeździć od 2020 roku

  MRT

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Autobus elektryczny Poznań testował jesienią 2017 r.

  Autobus elektryczny Poznań testował jesienią 2017 r. ©UMP

  Poznań ma zamiar zakupić 21 autobusów elektrycznych od poznańskiej firmy Solaris. To oznacza, że po ulicach miasta pasażerów komunikacji miejskiej będą woziły ekologiczne pojazdy od 2020 roku.
  Autobus elektryczny Poznań testował jesienią 2017 r.

  Autobus elektryczny Poznań testował jesienią 2017 r. ©UMP

  Poznań to kolejne z polskich miast, które zamierza inwestować w ekologiczne środki transportu. 14 grudnia urząd miasta podpisze umowę ze spółką Solaris na dostarczenie 21 autobusów elektrycznych, w tym 15 przegubowych i 6 autobusów 12-metrowych.

  Będą to pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Wielkopolski. Wartość kontraktu to 60 mln złotych. Oprócz tego powstaną trzy stacje ładowania: na dworcu autobusowym Garbary, dworcu przy os. Sobieskiego oraz na zajezdni przy ul. Warszawskiej, gdzie powstanie stacja nocnego ładowania.

  - Polska jest w top 5 krajów w Europie jeśli chodzi o liczbę autobusów elektrycznych i ta sytuacja się dynamicznie zmienia. Będzie ich przybywać. Mamy nadzieję, że już niedługo pasażerowie poznańskiego MPK będą mieli okazję przekonać się jak fajnie jest jeździć autobusem elektrycznym, który jest bardzo cichy w środku, na zewnątrz, nie emituje żadnych spalin. Kierowcy też bardzo sobie chwalą charakterystykę jazdy takim pojazdem. Jest też tańszy w eksploatacji - mówi Mateusz Figaszewski, pełnomocnik zarządu firmy Solaris ds. rozwoju e-mobilności i PR.

  Czytaj także: Awaria wodociągowa w Poznaniu: Kilka dni utrudnień

  Pojazdy mają być dostarczone do końca lutego 2020 roku. Do tej pory Solaris dostarczył najwięcej autobusów do Krakowa, Jaworzna i Warszawy.

  - Elektromobilność w Polsce, jeśli chodzi o autobusy nie istnieje tylko w sferze deklaracji, ale to jest dziś realny rynek. Dla przykładu w Europie w 2013 roku sprzedaliśmy w ciągu jednego roku 100 pojazdów elektrycznych. Dziś ten rynek to tysiąc pojazdów produkowanych rocznie. Odczuwamy to w naszym portfolio zamówień. Firma Solaris produkuje coraz więcej pojazdów z napędem alternatywnym. Dzisiaj to około 25 procent całej naszej produkcji z widoczną tendencją wzrostową - zaznaczył Mateusz Figaszewski.

  Zobacz także:

  POLECAMY:
  Na własne oczy: Infinity Float (kapsuła) - zobacz wideo:


  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ogórki na prund

  Maximus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Po co autobusy na prund , jak prund ma zdrożeć, to i bilety będą droższe.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  autobusy

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zarząd MPK jest pojeban....y nie macie ludzi do pracy,NIE CHCECIE dac podwyżek dla kierowców POLAKOW ,pracownicy robią nadgodziny, zatrudnianie obcokrajowców żeby zaoszczędzić hieny jeban....e....rozwiń całość

  zarząd MPK jest pojeban....y nie macie ludzi do pracy,NIE CHCECIE dac podwyżek dla kierowców POLAKOW ,pracownicy robią nadgodziny, zatrudnianie obcokrajowców żeby zaoszczędzić hieny jeban....e. Autobusy wypadaja nawet 3 szt. z rzędu, co chwile jakies podwyzki za przejad . Żeby wasze kieszenie napełnia. PAJACE...zastanowcie sie czy lepiej inwestowac w kadre pracowniko czy w tabor. po cho......J. nowe tramwaje czy autobusy. po to zeby ceny przejazdu poszly w gore. A Żeby użytkownicy splacali kredyt . MATACZE JEBA...NEzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trolejbusy

  Poznaniak z Szamarzewskiego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A może przywrócić trolejbusy? Tańsze to od linii tramwajowej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomysł

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  dobrze by było gdyby jeździły na liniach nocnych latem,
  kiedy sie czesto spi przy otwartych oknach

  czy są jakies przeciw wskazania ?

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY