Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Poznań: Autobusy są coraz częściej spóźnione. Która linia bije rekordy?

Maciej Roik
Na całej trasie 64 zdarzają się nawet kilkudziesięciominutowe opóźnienia.
Na całej trasie 64 zdarzają się nawet kilkudziesięciominutowe opóźnienia. Paweł Miecznik
Notorycznie spóźnione i doprowadzające zniecierpliwionych poznaniaków do frustracji. Taka jest część linii autobusowych w Poznaniu. Jak wynika z przygotowanego przez miasto „wskaźnika punktualności”, spośród wszystkich przewoźników ZTM, którzy wożą pasażerów na terenie powiatu, autobusy MPK Poznań ze spóźnieniami mają największy problem.

A od stycznia do kwietnia sytuacja tylko się pogarszała. Obecnie punktualność w autobusach waha się w granicach 75 proc. (w tramwajach to 81 proc.). To oznacza, że co czwarty pojazd dociera na przystanek ze spóźnieniem większym niż trzy minuty. Dla porównania komunikacja gminy Kórnik jest punktualna w ponad 88 proc.

Polecamy:
Poznań z lotu ptaka: Kaponiera, Grunwaldzka, Górczyn. Zobacz inwestycje z góry [ZDJĘCIA]

– Porównywanie punktualności linii autobusowych kursujących w Poznaniu i w gminach ościennych to zamysł z góry skazany na porażkę – podkreśla Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK. – Autobusy na peryferiach poruszają się w zupełnie innych warunkach drogowych.

To nie zmienia faktu, że dla wielu pasażerów podróż w porannym lub popołudniowym szczycie oznacza koszmar. Tak jest między innymi na liniach, które jadą przez zakorkowany rejon remontowanego ronda Kaponiera (np. 63).

– Im dalej od centrum miasta, im dalej od rejonów, w których przeprowadzane są remonty, tym autobusy są bardziej punktualne – zaznacza I. Gajdzińska.

Nie tylko centrum miasta to jednak miejsce, gdzie są problemy z punktualnością. Gehenna to od lat wyjazd z Naramowic. Zanim autobusy linii 69, 47 czy 67 przedrą się przez feralny odcinek i dojadą do ulicy Garbary, już mają przynajmniej 15-minutowe spóźnienie.

Zobacz też:
Poznań na starych fotografiach: Tak zmieniła nam się komunikacja! [ZDJĘCIA]

Czy to się zmieni? To mało prawdopodobne, ale pracownicy ZTM deklarują, że tworząc nowy rozkład jazdy, wezmą pod uwagę kłopoty z czasem.

– Jesteśmy na etapie wdrażania nowego programu komputerowego służącego do tworzenia rozkładów jazdy – zapewnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM. – Ma on funkcję pozwalającą w dużo większym stopniu synchronizować rozkłady jazdy poszczególnych linii. Według tego programu zostanie ułożony rozkład jazdy, który będzie obowiązywał od 1 września – mówi. I zaznacza: Konstruując rozkład zamierzamy wprowadzić zmiany wynikające z danych dotyczących obecnych spóźnień.

Zobacz też:
Poznań na starych fotografiach: Tak zmieniła nam się komunikacja! [ZDJĘCIA]

Te autobusy często się spóźniają
Dla pasażerów linii nr 69, 47 i 67 przynajmniej kilkunastominutowe spóźnienie autobusu w godzinach porannego i popołudniowego szczytu to niemal norma. Powód? Trasa autobusów przebiega przez wiecznie zakorkowaną
ul. Naramowicką.

Biegnąca z os. Literackiego na ul. Kaczą linia 64, to kolejna pięta achillesowa poznańskiej komunikacji. Na całej trasie zdarzają się tam nawet kilkudziesięciominutowe opóźnienia.

Polecamy:
Poznań z lotu ptaka: Kaponiera, Grunwaldzka, Górczyn. Zobacz inwestycje z góry [ZDJĘCIA]

Linia 63 jest jedną z najdłuższych w Poznaniu. Zalicza spóźnienia, bo jej trasa biegnie m.in. przez ulice Bukow- ską, remontowaną Kaponierę, al. Niepodległości i Solną.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski