Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Poznań ma już 140 lat - ale nie może świętować. Będzie za to parada tramwajów i autobusów oraz pamiątkowa PEKA

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań i Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, zaprezentowali nową kartę PEKA
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań i Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, zaprezentowali nową kartę PEKA Grzegorz Okoński
Poznańskie MPK barwnie dotąd obchodziło swoje jubileusze, szczególnie te przypadające co pięć lat. W tym roku, z powodu zagrożenia koronawirusem, będzie skromnie – bez festynu, ale za to z paradą autobusów i tramwajów oraz z pamiątkową i użytkową zarazem kartą PEKA na okaziciela.

Od czwartku, 9 lipca można w punktach Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego kupować specjalną pamiątkową kartę PEKA na okaziciela. Zarząd Transportu Miejskiego przygotował 18 tysięcy takich kart, którymi można opłacać przejazd na określonej liczbie przystanków, a które jednocześnie będą wyjątkowym obiektem kolekcjonerskim. Kosztuje 27 złotych, z czego 15 złotych pokrywa koszt przejazdów z tPortmonetki, a 12 złotych stanowi zwrotna kaucja.

Poznań miał już jubileuszowe karty upamiętniające 1050. rocznicę chrztu Polski, 100. rocznicę odzyskania niepodległości i jednocześnie 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, będzie miał teraz pamiątkę 140-lecia MPK.

Zobacz też: MPK Poznań: Nowa trasa tramwajowa już niemal gotowa - od środy otwierają rondo Żegrze

- Chociaż 155 lat temu pierwsza linia tramwaju konnego uzyskała koncesję w Poznaniu – przyznaje Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań. - Ale MPK ma 140 lat: 31 lipca 1880 roku pierwsza regularna linia konnego tramwaju wyjechała na trasę między dworcem kolejowym a Starym Rynkiem. Z powodu pandemii ograniczymy obchody naszego święta: chcemy 22 sierpnia przygotować paradę autobusów i tramwajów, obecnie używanych, jak i historycznych. Prowadzone przez tramwaj konny, pojadą one po krótszej trasie niż zazwyczaj, od ul. Zwierzynieckiej, przez Kaponierę, św. Marcin, al. Marcinkowskiego, 27 Grudnia, Fredry, Dąbrowskiego, Kraszewskiego, do Zwierzynieckiej, gdzie kilka pojazdów będzie udostępnionych statycznie dla zwiedzających. Parada będzie zorganizowana zgodnie z zasadami prewencyjnymi w czasie koronawirusa.

Już niedługo rozpocznie się wydawanie biletów wstępu, uprawniających do jazdy wybranymi tramwajami i autobusami w czasie parady – w ten sposób MPK chce uniknąć tłoku na ich pokładach i nieprzyjemnych sytuacji przy wejściu, w razie nadmiaru osób zainteresowanych jazdą.

Trzecim punktem obchodów święta będzie II Kongres Organizatorów i Operatorów Publicznego Transportu Miejskiego, zaplanowany na 19-20 sierpnia w Poznaniu.

- Szanując historię, tworzymy jednocześnie przyszłość: nawet pandemia nie może zmienić tworzenia preferencji dla komunikacji publicznej – zapewnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Nie ma odwrotu od zielonego miasta, wolnego od smogu i korków. A miasto rozwija się wraz ze swoją komunikacją...

ZOBACZ TEŻ:

Podróżowanie tramwajami i autobusami w Poznaniu to prawdziwe wyzwanie! Dlaczego? Przekonacie się o tym, przeglądając zaskakujące zdjęcia z pojazdów MPK Poznań. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

To zadziwia i śmieszy poznaniaków! Oto zaskakujące zdjęcia z...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski