Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Poznań: Wózek dziecięcy kontra rower, czyli kto ma pierwszeństwo w komunikacji miejskiej

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
W Poznaniu pasażer z rowerem ma opuścić tramwaj czy autobus, jak tylko w drzwiach pojawia się wózek dziecięcy czy inwalidzki.
W Poznaniu pasażer z rowerem ma opuścić tramwaj czy autobus, jak tylko w drzwiach pojawia się wózek dziecięcy czy inwalidzki. Waldemar Wylegalski
Zgodnie z regulaminem obowiązującym na liniach ZTM pasażer z rowerem ma opuścić tramwaj czy autobus, jak tylko w drzwiach pojawia się wózek dziecięcy czy inwalidzki. Ale czy tak jest w praktyce? - To zależy od humoru kierowcy - pisze do nas czytelnik.

- Na przystanku tramwajowym Szymanowskiego do tramwaju numer 15 wszedł pan z rowerem. Tramwaj był wypełniony w jednej trzeciej pasażerami - relacjonuje pan Zbyszek i zaznacza, że w tramwaju było jeszcze wiele miejsc wolnych zarówno do siedzenia jak i do stania.

Zgodnie z relacją czytelnika rower został przymocowany pasem w odpowiednim miejscu. Nikomu nie przeszkadzał. Ale kiedy na następnym przystanku „Kurpińskiego” wsiadła kobieta z wózkiem dziecięcym, to wtedy tramwaj nie ruszył z miejsca. - Motorniczy przez głośnik poprosił pana z rowerem o opuszczenie pojazdu - opowiada świadek.

Trwa głosowanie...

MPK Poznań: czy w tramwajach i autobusach powinny być dozwolony przewóz rowerów?

Głos Wielkopolski

Mimo że rowerzysta oraz matka z dzieckiem chcieli przejechać tylko kilka przystanków i nie przeszkadzali sobie, to motorniczy nie ruszył do czasu aż rowerzysta nie opuścił tramwaju. Kobieta z wózkiem wyszła na następnym przystanku „Poznań Plaza”. - Zdziwił mnie taki przypadek tylko dlatego, że zbyt często widzę, jak w godzinach szczytu, w zapchanym tramwaju przewożą rowery, wózki dziecięce jak i inwalidzkie jednocześnie. Nie mówiąc już o hulajnogach - które nie są mocowane nigdzie i potrafią nieźle uderzyć w nogę - komentuje pan Zbyszek.

Zobacz też: MPK Poznań: Będzie darmowa komunikacja miejska, ale tylko w dni smogowe

Zgodnie z regulaminem ZTM „pasażer z rowerem, zajmujący miejsce wyznaczone również dla osoby na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym ma obowiązek ustąpienia miejsca w razie pojawienia się którejkolwiek z nich i opuszczenia pojazdu wraz z rowerem ze względu na brak możliwości jego zabezpieczenia w wymagany sposób”. - Zasadą ogólną jest, że pasażer powinien prawidłowo ustawić, zabezpieczyć i nadzorować w czasie przejazdu przewożone przez siebie rzeczy, w tym wózki dziecięce, czy rower oraz ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek ich przewożenia - wyjaśnia Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowy MPK Poznań.

Nie zawsze jednak zarówno pasażerowie, jak i kierowcy MPK stosują się do tego zapisu. Niektórzy przyjmują zasadę „wszyscy muszą jechać”, inni - wypraszają kolejnego niegabarytowego pasażera nawet jeśli pojazd jest w połowie pusty.

- Czasami wydaje mi się, że wszystko zależy od humoru kierowcy - uważa pan Zbyszek.

Sprawdziliśmy, które autobusy w Poznaniu spóźniają się najbardziej. Jak informuje ZTM Poznań, średni wskaźnik punktualności dla autobusów w październiku 2019 roku wyniósł 77,5 proc. Są jednak linie, których punktualność ledwo przekracza 60 proc., a najgorsza poznańska linia nie osiąga nawet... 50 proc.Przejdź dalej i zobacz niechlubny ranking --->

6 najgorszych linii autobusowych w Poznaniu

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski