Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Poznań: Zmiany w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Więcej uczniów i seniorów skorzysta z ulg na przejazdy

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
9 lipca Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę dotyczącą zmian zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Wszystkie zmiany zostaną wprowadzone w życie 1 sierpnia 2019 r. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->
9 lipca Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę dotyczącą zmian zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Wszystkie zmiany zostaną wprowadzone w życie 1 sierpnia 2019 r. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->Łukasz Gdak
9 lipca Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę dotyczącą zmian zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Wszystkie zmiany zostały wprowadzone w życie 1 sierpnia 2019 r. i dotyczą głównie ulg dla dzieci oraz seniorów.

9 lipca została wprowadzona uchwała dotycząca uprawnień i ulg w opłatach za przejazdy liniami organizowanymi przez ZTM Poznań. Uchwała ta dotyczy przede wszystkim rozszerzenia uprawnień do bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych, Biletu Metropolitalnego oraz Biletu Seniora. Wprowadzone zmiany mają na celu uporządkowanie i dopracowanie zapisów dotyczących ulgowych przejazdów - informuje ZTM.

Czytaj także: MPK Poznań: Motorniczy pobity przez agresywnego pasażera!

Zmiany w bezpłatnych przejazdach dla dzieci

Do tej pory z darmowych przejazdów korzystać mogły dzieci, które uczęszczały do szkół znajdujących się na terenie Poznania. Od sierpnia bieżącego roku podróżować bez zakupu biletu będą mogli również uczniowie mieszkający w innych gminach objętych porozumieniem międzygminnym. Gminy, które obejmą bezpłatne przejazdy dla dzieci to: Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Duszniki, Kaźmierz oraz Zaniemyśl.

Zwolnienie z opłaty będzie obowiązywało we wszystkich strefach taryfowych ZTM na podstawie legitymacji szkolnej lub karty PEKA z zapisanym uprawnieniem.

Jednocześnie skorygowano zapis dotyczący ulg absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. W związku z brakiem możliwości weryfikacji statusu absolwenta, skorygowano obecny zapis: Od sierpnia na podstawie biletów ulgowych będą mogli podróżować „uczniowie szkół ponadpodstawowych aż do 30 września roku, w którym ukończą 20 rok życia, na podstawie legitymacji szkolnej”.

Bilety dla seniorów w Poznaniu

Bilety Seniora przysługują osobom, które ukończyły 65 rok życia. Do tej pory podobnie jak w ulgach dla dzieci, z tego przywileju korzystać mogli tylko seniorzy z Poznania lub gminy powiatu poznańskiego. Od sierpnia ulga dla seniorów obejmie także mieszkańców innych gmin znajdujących się w porozumieniu międzygminnym. Z Biletem Seniora jednak wciąż będzie można podróżować tylko w strefie A.

Zmiany w zakresie Biletu Metropolitalnego

Od 1 sierpnia Bilet Metropolitalny będą mogli kupować mieszkańcy wszystkich gmin objętych porozumieniem transportowym, także spoza powiatu poznańskiego. Z tego przywileju również mogli korzystać tylko poznaniacy i mieszkańcy gmin z powiatu poznańskiego, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą w Poznaniu.

Bilety Metropolitalny i Seniora zapisywane są na imiennej karcie PEKA. Aby je kupić – jak obecnie - należy najpierw zapisać na karcie uprawnienie do korzystania z tych biletów. Można to zrobić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM, w przypadku Biletu Metropolitalnego – po złożeniu oświadczenia, w przypadku Biletu Seniora – po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości potwierdzającego wiek - informuje ZTM w Poznaniu.

Kolejną ze zmian - zgodnie z decyzją Rady Miasta jest wprowadzenie 50 proc. ulgi oraz uprawnienia do Biletu Metropolitalnego z ulgą dla osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające (mama 4 plus).

Od sierpnia będzie można także bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w czasie smogu (przekroczenia poziomu PM10).

Rada Miasta uchwaliła również zmiany w związku ze zniżkami dla Honorowych Dawców Krwi. Mianowicie, zostaną ograniczone dokumenty, które upoważniają do ulgi. Od sierpnia potrzebna będzie tylko legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I oraz II stopnia wraz z ważnym dowodem tożsamości.

Wszystkie zmiany zostaną wprowadzone od 1 sierpnia 2019 r.

Zobacz: Prezentacja roweru miejskiego 4 generacji w Poznaniu. Jak działa?

Od wtorku, 4 grudnia, można korzystać z elektrycznych hulajnóg na minuty firmy Lime. Pojazd wynajmiemy za pomocą aplikacji mobilnej.

W Poznaniu można już wypożyczać hulajnogi na minuty [ZDJĘCIA]

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski