Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK wyłączyło windy na przystankach w Poznaniu. Protest w tej sprawie poparła Młodzieżowa Rada Miasta Poznania

AM
Po protestach ze strony mieszkańców wyłączono 15 zamiast 23 wind
Po protestach ze strony mieszkańców wyłączono 15 zamiast 23 wind Pawel F. Matysiak
Młodzieżowa Rada Miasta Poznania wystosowała otwarty list w sprawie unieruchomienia 15 dźwigów na poznańskich przystankach. Młodzież apeluje do polityków, władz miasta oraz przedstawicieli MPK w Poznaniu o ponowne uruchomienie wind. Przypominają, że korzysta z nich przynajmniej 20 proc. poznaniaków, w tym osoby niepełnosprawne, starsze oraz matki z małymi dziećmi.

W piątek na profilu MPK Poznań na Facebooku pojawił się komunikat o wyłączeniu z użytkowania wind na przystankach na trasie tramwajowej na Franowo, Rondzie Kaponiera, Dworcu Zachodnim i Moście Teatralnym od poniedziałku, 9 listopada. Informacja ta wywołała oburzenie mieszkańców.

Czytaj: Od poniedziałku nie będą działały windy na przystankach w Poznaniu. Powód? Względy bezpieczeństwa

W sprawie wypowiedziała się również Młodzieżowa Rada Miasta Poznania, która wystosowała list otwarty do zarządu MPK Poznań. Jak zauważają członkowie rady, reprezentują oni interesy poznańskiej młodzieży, także tej z niepełnosprawnościami.

Zobacz: Szkoły zamknięte, a co z przedszkolami?

od 16 lat

Pominięta część poznaniaków

Młodzi Poznaniacy zauważają, że zgodnie z danymi na 2018 rok nasze miasto zamieszkuje ponad 18 441 dzieci w wieku do 2 lat, które nie są w stanie bez pomocy osoby starszej, najczęściej przy użyciu wózka, dostać się na przystanek. Poznań zamieszkuje także 72 058 osób powyżej 70 roku życia, wśród których choroby stawów i problemy z poruszaniem się są szczególnie rozpowszechnione.

- Sumując powyższe liczby z trudną do określenia skalą występowania w Poznaniu niepełnosprawności ruchowej w stopniu uniemożliwiającym korzystanie ze schodów, można zauważyć, że grupy te stanowią co najmniej 20 proc. populacji naszego miasta - zauważają członkowie MRMP.

Inne rozwiązania

Młodzież zauważa, że podczas tzw. "pierwszej fali epidemii" miasto oraz MPK dobrze radziły sobie z dezynfekcją pojazdów i przystanków, co pozwoliło komunikacji miejskiej na dalsze funkcjonowanie pomimo pandemii. Młodzi podają również przykład dalszego funkcjonowania wind w budynkach.

- Z naszych obserwacji wynika, że jest to możliwe dzięki wdrożeniu całkiem prostych warunków korzystania z dźwigów takich jak ograniczenie liczby osób mogących jednocześnie się przemieszczać, ustawieniu dyfuzorów ze środkami dezynfekującymi, a także dezynfekcja przez personel często dotykanych elementów kabiny tj. przyciski i poręcze. Należy także przywołać istotny fakt, że windy te otwierają się przeważnie na otwartą przestrzeń, a nie w zamkniętych pomieszczeniach, co ułatwia regularne ich wietrzenie - pisze w liście MRMP.

Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Poznania wyrażają nadzieję na podjęcie dialogu z zainteresowanymi stronami, rewizję podjętej decyzji i wdrożenie rozwiązań pozwalających na korzystanie z nich przez wszystkie zainteresowane tym środkiem lokomocji osoby.

ZOBACZ TEŻ:

Większość poznaniaków kojarzy, że darmowe przejazdy MPK przysługują osobom starszym i małym dzieciom, ale grup osób, które mogą jeździć tramwajami i autobusami bez biletów jest znacznie więcej. Sprawdź, kto może za darmo jeździć MPK Poznań i w jakich sytuacjach ----->

Kto może jeździć pojazdami MPK Poznań za darmo? Osób, które ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski