Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MTP: Rozpoczęła się 32. Olimpiada Gołębi

Elżbieta Podolska
Olimpiada Gołębi Pocztowych potrwa do niedzieli
Olimpiada Gołębi Pocztowych potrwa do niedzieli Sławomir Seidler
Impreza odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na trzy dni do stolicy Wielkopolski przyjadą najlepsi hodowcy z całego świata.

Jest ich ponad trzy miliony na świecie, a w Polsce 45 tysięcy, z czego w samej Wielkopolsce kilka tysięcy. W swoim gronie mają mistrza Europy, świata i laureatów olimpiad. W minionych igrzyskach w Ostendzie byli najlepszą drużyną i wygrali punktację medalową. Okazuje się, że polscy i wielkopolscy hodowcy gołębi pocztowych należą do najlepszych. W uznaniu tych zasług i osiągnięć sportowych właśnie im przyznano organizację olimpiady w lotach gołębi.

- Olimpiada to najbardziej prestiżowe zawody dla hodowców gołębi pocztowych - tłumaczy Jan Krzyżaniak, hodowca i członek zarządu związku. - Do Poznania, gdzie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będą rozgrywane zawody, przyjedzie ponad pięćdziesiąt tysięcy ludzi. Najwięcej hodowców jest w Chinach, ale my też należymy do światowej czołówki. Nasze gołębie latają bardzo precyzyjnie i szybko - dodaje. Zgłoszeni wystawcy pochodzą z Polski, Austrii, Belgii, Holandii, Niemiec (w tym Związek Niemieckich Hodowców Gołębi Pocztowych), Szwajcarii, ale także z dalekiej Australii i Republiki Południowej Afryki.

Organizowana co dwa lata w różnych krajach świata olimpiada to nie zwyczajna, doroczna wystawa, ale wyjątkowe ze względu na skalę i rozmach przedsięwzięcie, którego oczekują i na które zjeżdżają hodowcy najlepszych okazów gołębi pocztowych z całego świata. Ostatnie dwie edycje olimpiady odbyły się w Dortmundzie oraz w Ostendzie.

To niesamowite, ale gołębie pocztowe (zwane także listonoszami) potrafią wrócić do gołębnika nawet z odległości 2 tys. kilometrów. Mają znakomitą orientację w przestrzeni. Kierują się np. kątem padania promieni słonecznych. Latają z prędkością nawet do 100 km na godzinę. Droga i czas ich przelotu mierzona jest bardzo precyzyjnie przez specjalne urządzenia elektroniczne. Gołębie te fascynują hodowców już od około 200 lat. Były wykorzystywane do przenoszenia wiadomości także na polach bitew II wojny światowej i, co ciekawe, wiele z nich zostało wyróżnionych wysokimi odznaczeniami bojowymi.

Na gołębiej olimpiadzie nie zobaczymy zmagań sportowych. Gołębie przeszły już kwalifikacje. Hodowcy posiadają dokumentację dotyczącą szybkościowych możliwości swoich podopiecznych, zarejestrowaną przez sprzęt elektroniczny. Na dzień przed rozpoczęciem imprezy sędziowie porównają wyniki i wyłonią zwycięzców. Olimpijskie gołębie oceniane będą w dwóch kategoriach: sport i standard. Najważniejsze są wyniki sportowe. Jury weźmie tu pod uwagę szybkość, z jaką ptaki latają na krótkim, średnim i długim dystansie.

- Centrum światowego gołębiarstwa pocztowego znajduje się nadal w Europie. Głównym jego ośrodkiem pozostaje Belgia, gdzie w Brukseli znajduje się siedziba centrali FCI, gdzie nadal funkcjonują sławne hodowle i odbywają się głośne imprezy, typu spektakularne loty, aukcje itp. - mówi Tomasz Osiński, wiceprezydent Zarządu Głównego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. - Mało o tym wiemy, ale niezwykłe zainteresowanie i rozwój sportu gołębiarstwa pocztowego ma miejsce na Dalekim Wschodzie, w Chinach, Japonii i Tajlandii.

Nieodłączną częścią olimpiady są Targi Gołębi Pocztowych i Akcesoriów kierowane do pasjonatów tego niezwykłego sportu. Zakres tematyczny targów to hodowla i sprzedaż gołębi, karma, leki, odżywki, środki czystości, mineralia, gołębniki, systemy elektroniczne, transport, trofea. Ocenione zostanie także piękno ptaków. Oprócz najbardziej wydolnych i najszybszych, jury wyłoni bowiem gołębią miss i mistera. W każdej kategorii ptaki i ich hodowcy będą mogli zdobyć złoty, srebrny lub brązowy medal, a laury ostatniego dnia wręczy prezydent Międzynarodowej Federacji Związku Gołębi Pocztowych.

Godziny otwarcia:
piątek godz. 11-18
sobota godz. 8-18
niedziela godz. 8-14
Bilet: 30 zł. Bilet na trzy dni: 50 zł.
Dzieci do lat 12 wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski