18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MTP: Targi Poleko, Komtechnika, Gmina [ZDJĘCIA]

Paulina Jęczmionka
MTP: Poleko, Komtechnika, Gmina
MTP: Poleko, Komtechnika, Gmina Paweł Miecznik
W jakie technologie zainwestować, by mieć przyjazne środowisku przedsiębiorstwo? Jak zdobyć dofinansowanie na proekologiczne inwestycje? Dlaczego warto postawić na ogrzewanie słoneczne albo biogazownię? W jaki sposób samorządy powinny utrzymywać zimą drogi? Na te i wiele innych pytań odpowiadają eksperci obecni na rozpoczętych we wtorek targach Poleko, Komtechnika i Gmina.

Wiodącym tematem tegorocznych targów ochrony środowiska Poleko jest efektywne wykorzystanie zasobów.

CZYTAJ TEŻ:
MTP kończą sezon ochroną środowiska

Ok. 700 wystawców z całego świata promuje w Poznaniu nowoczesne rozwiązania m.in. z zakresu recyklingu, odzyskiwania energii oraz produkcji paliw alternatywnych. Najstarszym i najszerzej na świecie wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii jest biomasa. To m.in. odpady z produkcji rolnej, pozostałości z leśnictwa czy odpady przemysłowe. Na poznańskich targach co roku pojawia się coraz więcej firm oferujących technologie do przetwarzania biomasy.

- To temat bardzo na czasie, bo efektem końcowym są alternatywne źródła energii w postaci np. brykietu - mówi Kosma Walkowiak z firmy Agromech z Rogoźna Wlkp. - Z roku na rok rośnie zainteresowanie tą dziedziną. Naszymi suszarniami do biomasy interesują się głównie prywatni przedsiębiorcy, którzy chcą zagospodarować nadwyżki np. trociny czy słomy.

Zwiedzający MTP mogą również zapoznać się z szeroką ofertą technologii wykorzystujących energię wiatru, słońca czy biogazu. Jednym z nagrodzonych Złotym Medalem MTP produktów jest system solarny firmy Skorut z Myślenic. To wchodzący na rynek kolektor, który dostarczając ciepło z promieniowania słonecznego, jednocześnie produkuje energię elektryczną do budynku.

Na tegorocznych targach Poleko pojawiła się też duża grupa firm sprzedających przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tę formę ekologii promowało też na konferencji w pierwszym dniu imprezy Ministerstwo Środowiska. Bo bardzo popularne za naszą zachodnią granicą oczyszczalnie, w Polsce nie cieszą się jeszcze zbyt dużym zainteresowaniem.

- Kiedy przekalkulujemy koszty utrzymania oczyszczalni i porównamy np. do szamba, okaże się, że to na oczyszczalni oszczędzamy - tłumaczy Jarosław Zieliński z firmy JFC z Dąbrówki. - Do jej obsługi wystarczy raz do roku zamówić wóz asenizacyjny. A cała oczyszczalnia nadaje się do recyklingu. Największą jej zaletą jest to, że oczyszczana woda wraca do ponownego wykorzystania.

Wśród nowości na targach Poleko można też zobaczyć, np. bezdotykową maszynę usuwającą odpady, żurawia ratownictwa technicznego czy ekologiczną kulę piorącą. Potrójne targi adresowane są również do samorządowców, którzy mogą dowiedzieć się, jak walczyć z zaśmieceniem miasta, utrzymać drogi w dobrym stanie czy pielęgnować zieleń. Z kolei na targach Gmina zapoznają się z tajnikami marketingu czy inwestowania w kulturę.

Targi są otwarte do piątku w godz. 9-17 (w piątek do godz. 16). Jednorazowy bilet wstępu po rejestracji kosztuje 20 zł. Bilet na całe wydarzenie kosztuje z kolei 40 zł.

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski