Mundial 2010: Australia pokonała Serbię 2:1

Redakcja
EPA/LINDSEY PARNABY
Zwycięstwo w meczu z Australią - spełnienie tego warunku gwarantowało Serbom grę w fazie grupowej mundialu. W pierwszej połowie, mimo dominacji na boisku, nie potrafili pokonać broniącego australijskiej bramki Schwarzera. A po przerwie zostali za nieskuteczność dwukrotnie skarceni przez rywali. Serbów było stać już tylko na honorowe trafienie Marko Pantelica.

Pierwszą okazję do zdobycia bramki Serbowie mieli już w 6. minucie. Milos Krasić zakończył strzałem swój rajd prawą stroną boiska, ale dobrze ustawiony bramkarz Australii wybił piłkę za linię końcową. W 12. minucie ten sam piłkarz uciekł obrońcom rywala i wyszedł na pozycję sam na sam z Markiem Schwarzerem, jednak nie potrafił zmieścić piłki w siatce. W 23. minucie doskonałą okazję do objęcia prowadzenia zmarnował Branislav Ivanović, który strzelił wprost w bramkarza. Swoją szansę miał również najwyższy na boisku Nikola Zigić, ale także jego strzał minął prawy słupek bramki rywala. W 38. minucie piłka w końcu wtoczyła się do bramki Australijczyków. Sędzia słusznie uznał jednak, że strzelec bramki Milos Krasić był na pozycji spalonej.

Serbia wyraźnie dominowała w pierwszej części meczu. Australijczycy kilkakrotnie próbowali dośrodkowywać piłkę w pole karne rywali, ale dopiero w doliczonym czasie gry udało im się oddać pierwszy celny strzał.

Na początku drugiej połowy w reprezentacji Serbii wciąż aktywny był Krasić. W 53. minucie o swojej obecności na boisku przypomniał Zigić. Napastnikowi udało się opanować piłkę w polu karnym rywala, ale jego strzał poszybował ponad poprzeczką.

Po przerwie do ataku ruszyli Australijczycy. Groźne strzały z dystansu oddawali kolejno Jason Culina i dwukrotnie Marco Bresciano. Żadna z tych prób nie przyniosła jednak zmiany rezulatatu. Piłkarze z Australii jednak nie rezygnowali. W 69. minucie bramkę po strzale głową zdobył Tim Cahill, a w 72. minucie niezwykle silnym i precyzyjnym strzałem z kilkudziesięciu metrów popisał się Brett Holman, nie dając żadnych szans bramkarzowi Serbii.

Reprezentacja Serbii przez kilka minut nie potrafiła stworzyć sobie do pokonania Schwarzera. Udało się, to dopiero w 84. minucie, kiedy bramkę zdobył Marko Pantelić. Piłkarz Ajaxu Amsterdam trafił też chwilę później, ale sędzia bramki nie uznał. Trafienie Pantelica podziałało mobilizująco na zawodników reprezentacji Serbii, którzy do końca walczyli o remis. Australijczycy ograniczyli się do kontrataków. Do końca meczu wynik jednak już się nie zmienił. Australia niespodziewanie pokonała walczącą o awans Serbię 2:1. Dla Serbów oznacza to koniec przygody z afrykańskim mundialem.

RELACJĘ NA ŻYWO PRZECZYTASZ W SPECJALNYM SERWISIE MUNDIAL.EKSTRAKLASA.NET - JAKBYŚ TAM BYŁ!

Grupa D: Australia - Serbia 2:1 (0:0)
Bramki: 1:0 Tim Cahill (69), 2:0 Brett Holman (73), 2:1 Marko Pantelic (84)

Żółta kartka - Australia: Michael Beauchamp, Luke Wilkshire, Brett Emerton. Serbia: Aleksandar Lukovic, Milos Ninkovic.

Sędzia: Jorge Larrionda (Urugwaj)
Widzów 37 836.

Australia: Mark Schwarzer - Lucas Neill, Michael Beauchamp, Luke Wilkshire (82. Richard Garcia), Brett Emerton - Marco Bresciano (66. Scott Chipperfield), Jason Culina, Carl Valeri (65. Brett Holman), David Carney, Tim Cahill - Joshua Kennedy

Serbia: Vladimir Stojkovic - Branislav Ivanovic, Nemanja Vidic, Aleksandar Lukovic, Milos Krasic (62. Zoran Tosic) - Dejan Stankovic, Ivan Obradovic, Zdravko Kuzmanovic (77. Danko Lazovic), Milos Ninkovic - Milan Jovanovic, Nikola Zigic (67. Marko Pantelic)

Materiał oryginalny: Mundial 2010: Australia pokonała Serbię 2:1 - Polska Times