Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mundurówka: Ostatnia szansa na "szybką" emeryturę

SAGA
W 2010 roku na emeryturę odeszło 357 policjantów z regionu, w ubiegłym roku 521. Część z nich mówi, że nie odpowiada im manipulowanie przy systemie emerytalnym mundurowych
W 2010 roku na emeryturę odeszło 357 policjantów z regionu, w ubiegłym roku 521. Część z nich mówi, że nie odpowiada im manipulowanie przy systemie emerytalnym mundurowych Fot. Marek Zakrzewski
Co najmniej 20 osób dziennie składa dokumenty z prośbą o przyjęcie do wielkopolskiej policji. Jeśli przejdą pozytywnie egzaminy i zostaną przyjęci do służby jeszcze w tym roku - za 15 lat będą mogli odejść na emeryturę. Bo choć niedawno ślubowanie złożyło 340 funkcjonariuszy, ciągle brakuje rąk do pracy.

W 2010 roku na emeryturę odeszło 357 policjantów z regionu, w ubiegłym roku 521. Część z nich mówiła otwarcie, że nie odpowiada im manipulowanie przy systemie emerytalnym mundurowych (odejść na emeryturę można obecnie po 15 latach służby - otrzyma się wtedy 40 proc. ostatniego uposażenia).

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Mundurowi protestują. Zobacz jakie mają płace
Akcja protestacyjna służb mundurowych

- Z tej możliwości korzysta niewielu. Większość pracuje jak najdłużej, by uzyskać wyższą emeryturę - mówi Zbigniew Paszkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

- To fakt - potwierdza Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. - W 2010 roku na emeryturę odeszło 102 strażaków, w tym jeden po 15 latach służby. W zeszłym roku odeszło 104, też jeden po 15 latach służby - przypomina, że w regionie jest ok. 2500 strażaków zawodowych.

Najszybciej na emeryturę odchodzą ci, którzy znaleźli bardziej opłacalne zajęcie albo ci, którzy uciekają przed służbowymi konsekwencjami wybryków, których się dopuścili. Niebawem to ma się zmienić.

- Rozpoczęły się konsultacje społeczne nad projektem zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych - mówi Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - Liczymy, że wiosną projekt zostanie przekazany pod obrady Sejmu.

Nowy system obejmie funkcjonariuszy przyjętych do służby po 31 grudnia 2012 r. Dlatego kandydaci szturmują jednostki.

- U nas nie ma kolejek. Dokumenty przyjmowane są we wtorki, środy, czwartki i piątki. W każdy z wyznaczonych dni przychodzi co najmniej 20 osób. W niektórych województwach można dokumenty składać tylko w jeden dzień, tam jest tłok - tłumaczy Andrzej Borowiak z KWP w Poznaniu.

Nowy system zakłada, że funkcjonariusze będą mogli przejść na emeryturę po przepracowaniu 25 lat i osiągnięciu wieku 55 lat. Podstawą wymiaru świadczenia będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby (z nagrodą roczną i dodatkami). Wymiar emerytury po 25 latach służby wynosić będzie 60 proc. podstawy i wzrastać będzie o 3 proc. za każdy kolejny rok pracy.

Planowane zmiany w systemie emerytalnym wzburzyły funkcjonariuszy. Ale nie tylko one. Mundurowi są zirytowani, że podzielono środowisko: podwyżki w tym roku mają dostać tylko policjanci, choć walczyli o nie wspólnie ze strażakami, pogranicznikami i więziennikami. Wczoraj odbyło się w tej sprawie posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

- Przedstawiciele stron zwrócili się z apelem do wielkopolskich parlamentarzystów o działania na rzecz rozwiązań, które zaspokoją żądania płacowe funkcjonariuszy - mówi Tomasz Stube, rzecznik wojewody, przypominając, że minister spraw wewnętrznych ogłosił, że być może pod koniec roku znajdą się pieniądze na podwyżki z rezerwy budżetowej na przeciwdziałanie skutkom powodzi.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski