Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural dla Klimatu na os. Czecha zniszczono czwarty raz. Tym razem wydrapano twarze niektórych postaci. Będzie petycja o monitoring

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Mural dla Klimatu na os. Czecha zniszczono po raz czwarty
Mural dla Klimatu na os. Czecha zniszczono po raz czwarty Fot. Grzegorz Dembiński
Mural dla Klimatu w przejściu pomiędzy osiedlami Czecha i Lecha zniszczono po raz czwarty. Tym razem nie tylko całość pomalowano białą farbą, ale też wydrapano twarze niektórych postaci. Mieszkańcy są oburzeni. Komu przeszkadza ekologiczne przesłanie muralu i różnorodność?

Zniszczono mural dla Klimatu

Jeśli sztuka uliczna żyje własnym życiem, to wyjątkowo trudne życie spotkało Mural dla Klimatu w przejściu pomiędzy os. Czecha i os. Lecha. Od kilku miesięcy ktoś notorycznie niszczy malunek, nanosząc na niego białe bazgroły.

O pierwszym zamalowaniu i tajemniczym wyczyszczeniu muralu pisałyśmy TUTAJ. Wtedy zamalowano twarze niektórych postaci, a całość przejechano białą kreską. Następnie ktoś wyczyścił mural przywracając go do stanu faktycznego. Wkrótce potem zniszczono go drugi raz, o czym także informował Głos Wielkopolski, TUTAJ. Jak informują nas osoby ze sklepów w przejściu, gdzie znajduje się mural, po drugim zniszczeniu wyczyściła go myjką parową firma sprzątająca. Następnie mural zniszczono trzeci raz i ponownie naprawiono myjką parową. Malowidło ma nałożoną warstwę antygraffiti, dlatego w ogóle istnieje możliwość wyczyszczenia.

Poznań: Nowy mural w Poznaniu. Tym razem na skrzyżowaniu ul. Garbary

od 16 lat

Teraz ktoś zniszczył go po raz czwarty, a za jego czyszczenie w sobotę zabrała się Florentyna Macioszczyk, jedna z organizatorek malowania muralu.

- Podczas czyszczenia podeszło do mnie ok. 15 przechodniów. Osoby te były oburzone, że znowu ktoś zniszczył mural i zastanawiały się komu on przeszkadza. Ludzie skupiali się na estetyce, mówili takie ładne”, „tu tak fajnie się przechodziło”. Mnie jednak zmartwił inny fakt. Zwróciłam uwagę na to, że zdrapane twarze mają tylko postaci o innym kolorze skóry niż biały – mówi Florentyna Macioszczyk.

Jak przyznają organizatorki muralu, już podczas pierwszego zamalowania zwróciły uwagę na to, że zamalowano twarze tylko osób o innym kolorze skóry niż biały, jednak chciały wierzyć, że to zwykły zbieg okoliczności.

- Chciałyśmy wierzyć, że to zwykły akt wandalizmu, ale teraz jestem pewna, że te interwencje mają charakter rasistowski. To jest czwarty raz, jak ktoś niszczy mural, tym razem zdrapując wizerunki tylko poszczególnych osób. Ewidentnie komuś przeszkadza odmienność, choć wydaje mi się, że są to jednostkowe postawy i mural niszczą te same osoby. Większość osób, które mieszka w okolicy nie zgadza się z niszczeniem tej ściany, co zresztą okazywały podczas czyszczenia – mówi Justyna Dziabaszewska, autorka projektu i opiekunka artystyczna muralu.

Ale nie tylko różnorodność, ale też pro-ekologiczny przekaz, przeszkadza osobom, które notorycznie niszczą mural – zamalowano też symboliczny znak, który przedstawiał zakaz tzw. foliówek, a także takie hasła jak „Stop wycince drzew”, „Ratujmy kliny zieleni”, „Przeciwko betonowaniu miast”, „Dość plastiku” czy „OZE”.

Organizatorki zapowiadają społeczną akcję czyszczenia muralu na 27 czerwca w godz. 10-13, podczas której będą zbierać podpisy pod petycją, aby w przejściu zamontować monitoring. Petycja ma zostać następnie skierowana do Rady Osiedla Chartowo.

Mural dla Klimatu powstał w ramach projektu Critical Creation, realizowanego w 2020 roku w Poznaniu. Jego celem było połączenie środowisk artystycznych, aktywistycznych i społecznych w celu stworzenia przestrzeni do działania na rzecz zmniejszania nierówności ekonomicznych i społecznych na świecie, używając przy tym narzędzi artystycznych.

Poznański street-art zachwyca, ale żeby go odkryć, trzeba trochę się naszukać. Tomasz Bombrych, autor bloga TYPO Poznań i mapy "Z bliska/Z daleka", odnajduje najpiękniejsze malowidła na poznańskich budynkach i murach. Właśnie tworzy trzecią edycję mapy poznańskiej sztuki ulicznej. Jakie perełki znalazł w Poznaniu? Zobacz najpiękniejsze poznańskie murale --->

Poznań: Nieznane murale, które zachwycają. Zobacz najlepszy ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski