Mural na Śródce wśród siedmiu cudów Polski?

  Mural na Śródce wśród siedmiu cudów Polski?

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Mural na Śródce wśród siedmiu cudów Polski?
  1/7
  przejdź do galerii

  Mural na Śródce wśród siedmiu cudów Polski? ©Czarek Sokolowski

  Trójwymiarowy mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” został nominowany w plebiscycie „7 Cudów Polski 2016”, organizowanym przez National Geographic Traveler.
  Poznańskie malowidło stanęło do rywalizacji z 32 innymi obiektami - m.in. latarnią morską w Kołobrzegu, śląskim Szlakiem Zabytków Techniki, Puszczą Białowieską, Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku czy Muzeum Emigracji w Gdyni.

  Poznański mural został odsłonięty 1 października 2015 r. Malowidło wykonane zostało na jeden z kamienic, na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki, przy kościele św. Małgorzaty. Mural ma przypominać o historii dzielnicy, która jeszcze nieco ponad sto lat temu była oddzielnym miastem.

  Pomysłodawcą powstania malowidła był radny osiedlowy - Gerard Cofta, zainspirowany fotografią fyrtla z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Ideą zainteresowała się Fundacja Arty- styczno - Edukacyjna Puenta, która zgłosiła koncepcję do konkursu Centrum Warte Poznania. Projekt otrzymał dofinansowanie z miasta.

  - Zaufano nam, co pozwoliło przenieść mały projekt formatu A4 na taką skale - mówiła podczas odsłonięcia muralu Arleta Kolasińska z Fundacji Puenta.

  O tym, które obiekty trafią na listę „7 Cudów Polski 2016” zdecydują wyniki głosowania. Poznańskich artystów można wesprzeć na stronie internetowej: www.7cudow.national-geographic.pl. Głosowanie potrwa do 31 sierpnia.

  To nie pierwsze wyróżnienie, jakie spotyka śródecki mural. W tym roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu wyróżnienie w kategorii obiekt specjalny - zdarzenie architektoniczne.
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo