Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural upamiętniający 100. rocznicę pierwszego lotu cywilnego na ziemiach polskich odsłonięty!

EBBA
Odsłonięcie muralu upamiętniającego 100. rocznicę pierwszego lotu cywilnego na ziemiach polskich.Zobacz zdjęcia -->
Odsłonięcie muralu upamiętniającego 100. rocznicę pierwszego lotu cywilnego na ziemiach polskich.Zobacz zdjęcia -->Waldemar Wylegalski
We wtorek, na os. Pod Lipami 6, odbyło się odsłonięcie muralu poświęconego 100. rocznicy pierwszego lotu cywilnego na ziemiach polskich.

100. rocznica pierwszego lotu cywilnego na ziemiach polskich

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Instytut Poznański, w ramach projektu „POZnań first to fly: 100-lecie lotnictwa cywilnego w Polsce”. Mural upamiętnia 100. rocznicę pierwszego lotu cywilnego na ziemiach polskich, który miał miejsce 28 maja 1921 roku. Był to lot ze stolicy Wielkopolski do Warszawy.

- To wydarzenie markuje pierwszy moment funkcjonowania komercyjnego lotnictwa pasażerskiego na ziemiach polskich. Dwa pierwsze połączenia lotnicze zostały uruchomione na linii Poznań-Warszawa i Poznań-Gdańsk, a operatorem linii było Poznańskie Towarzystwo Lotnicze Aerotarg

- mówiła Anna Siłaczuk z Instytut Poznańskiego.

Ta część historii Poznania, a także Polski nierozerwalnie złączona jest z innym symbolem Poznania - Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, ponieważ linia lotnicza została uruchomiona właśnie po to, żeby dowozić pasażerów na I Targ Poznański.

od 16 lat

Jak mówił Marcin Horała, wiceminister infrastruktury warto upamiętniać takie wydarzenia, które były dziełem II Rzeczpospolitej.

- Państwa niezwykle biednego, powstającego w bardzo trudnej sytuacji zniszczenia przez I wojnę światową i wojnę polsko-bolszewicką

- zaznaczał.

Choć Aerotarg zakończył działalność zaraz po targach, to spółka miała potem swoich kontynuatorów. W latach 1925-1928 powstała kolejna linia lotnicza działająca pod nazwą Aero.

- Ta linia była jednym z elementów, które posłużyły powstaniu polskiej linii lotniczej LOT

- mówił Mariusz Wiatrowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Zaznaczył on też, że w 1921 roku lotnictwo było traktowane jako koło zamachowe odradzającej się gospodarki i jest tak traktowane też w dniu dzisiejszym. - Port Lotniczy Poznań-Ławica czuje się kontynuatorem tamtych działań - mówił.

Zobacz też:

Poznański street-art zachwyca, ale żeby go odkryć, trzeba trochę się naszukać. Tomasz Bombrych, autor bloga TYPO Poznań i mapy "Z bliska/Z daleka", odnajduje najpiękniejsze malowidła na poznańskich budynkach i murach. Właśnie tworzy trzecią edycję mapy poznańskiej sztuki ulicznej. Jakie perełki znalazł w Poznaniu? Zobacz najpiękniejsze poznańskie murale --->

Poznań: Nieznane murale, które zachwycają. Zobacz najlepszy ...

Niewidzialna Ulica to wystawa, która pokazuje, jak odbierają świat osoby niewidome i niedowidzące. W Polsce są tylko dwa takie miejsca, jedno w Poznaniu.

Niewidzialna Ulica w Poznaniu. Wystawa, która demonstruje pr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski