Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murowana Goślina: Czy Aquanet szkodzi budowie aglomeracji?

Robert Domżał
Goślińscy radni zwiedzali obiekty Aquanetu działające w ich gminie
Goślińscy radni zwiedzali obiekty Aquanetu działające w ich gminie Robert Domżał
Mieszkańców podpoznańskich gmin najpierw zszokowała 50-procentowa podwyżka cen za czyszczenie ścieków w szambach, a "dobici" zostali ujawnionym przez "Głos" pomysłem podziału powiatu (tam, gdzie wodę dostarcza Aquanet) na strefy cenowe.

- Jesteśmy zadowoleni ze stacji uzdatniania wody w Długiej Goślinie - mówi Konrad Strykowski, przewodniczący Rady Miejskiej Murowanej Gośliny. Według mieszkańców tej miejscowości woda jest teraz smaczniejsza. To ostatnia duża inwestycja Aquanetu w gminie Murowana Goślina.

Jednak blisko 50-procentowa podwyżka cen za oczyszczanie ścieków z szamb budzi sprzeciw. Osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu "Dolina Trojanki" domagają się jej uzasadnienia.

- Mieszkańcy Przebędowa i Trojanowa czują się niesłusznie ukarani za to, że żyją w miejscowościach pozbawionych kanalizacji - twierdzi Agnieszka Sommerfeld, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia "Dolina Trojanki".

Zdaniem Włodzimierza Dudlika, wiceprezesa Aquanetu, podwyżka była niezbędna, bo oczyszczanie ścieków z szamb jest bardziej skomplikowane niż czyszczenie ścieków płynących kolektorem.

Takie tłumaczenie nie przekonuje Jerzego Świerkowskiego, wicewójta gminy Suchy Lasu. - Mam zastrzeżenia do sposobu wprowadzenia podwyżki i poprosiłem o wyjaśnienia - mówi Jerzy Świerkowski.

Mieszkańcy podpoznańskich gmin zaniepokojeni są też pomysłem podzielenia obszaru, na jakim działa Aquanet, na strefy cenowe.
- Wyjdziemy na tym jak najgorzej - twierdzi Michał Podsada, burmistrz Pobiedzisk.

Zdaniem goślińskiego radnego Leszka Rewersa, gminy należące do Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka były efektywniejsze w zabieganiu o pieniądze na rozwój sieci kanalizacyjnej od Poznania.- Strefy cenowe to zaprzeczenie idei aglomeracji. Kiedy w 2002 roku kończył się spór o komunalizację dawnego PWiK, uzgodniono wspólny system taryfowy. Jako Związek Międzygminny Puszcza Zielonka zabiegaliśmy o pieniądze z Unii Europejskiej na budowę kanalizacji sanitarnej, aby odciążyć Aquanet z inwestowania na nowym terenie, a nie po to, aby wprowadzono strefy taryfowe. Dzielenie pod dyktando Poznania, który ma mieć władztwo nad cenami, jest dla pozostałych udziałowców Aquanetu niebezpieczne - dodaje Tomasz Łęcki, burmistrz Murowanej Gośliny.

Kanalizacja, jaka powstanie w gminach: Pobiedziska, Swarzędz, Czerwonak i Murowana Goślina jest warta 300 mln zł. Oprócz pieniędzy z UE składa się na tę kwotę kredyt w wysokości 72 mln zł, zaciągnięty przez ZMPZ, oraz pieniądze z budżetów gmin. Nowa sieć będzie własnością Związku. Aquanet zaś został jej operatorem. Będzie za to płacił właścicielowi czynsz. Te pieniądze pójdą na spłatę kredytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski