18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murowana Goślina: Jerzyki upodobały sobie osiedle Zielone Wzgórza

Bogna Kisiel
Jerzyki są sojusznikiem ludzi w walce z komarami i meszkami
Jerzyki są sojusznikiem ludzi w walce z komarami i meszkami Klaus Roggel/wikipedia.org
Mieszkańcy os. Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie mają wyjątkowych sąsiadów. Są ich tutaj tysiące. Nie dość, że niekłopotliwi, to jeszcze bardzo pożyteczni. Efekt? Komarów tutaj nie uświadczysz. W ich zwalczaniu wiernym sojusznikiem ludzi są jerzyki, które zjadają także muchy czy meszki. Taki jeden mały ptaszek jest w stanie zjeść w ciągu doby nawet 20 tys. owadów

- Im więcej jerzyków, tym mniej komarów - twierdzi Krzysztof Mączkowski, przyrodnik. A Adam Szweda, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Zielone Wzgórza" przyznaje: - Pomagają nam . Jest ich mnóstwo. W naszych budynkach mamy kilka tysięcy gniazd. Docieplając bloki, musieliśmy brać pod uwagę, że mamy także takich mieszkańców.

Prace remontowe były prowadzone pod nadzorem ornitologa z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Czuwał nad nimi Wojewódzki Konserwator Przyrody i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W rezultacie powstało więcej siedlisk dla tych ptaków niż było wcześniej.

- Nie było to proste, biorąc pod uwagę, że okres rozrodu jerzyków przypada na pełnię sezonu budowlanego - mówi
Ryszard Czyżewski, zastępca prezesa spółdzielni. - Teraz docieplamy ostatnie trzy budynki, ale tutaj ten problem występuje marginalnie, ponieważ te bloki mają inną konstrukcję.

Jerzyk nie buduje gniazd. Jego domem są szczeliny i otwory w budynkach. Spółdzielnia zwiększyła liczbę takich otworów w stropodachach i wyposażyła je w tuleje ceramiczne.

- Kiedyś żyły na półkach skalnych, potem zorientowały się, że duże blokowiska są atrakcyjnym miejscem lęgowym - mówi K. Mączkowski. I dodaje, że te ptaki mieszkają też na osiedlach ratajskich, winogradzkich czy piątkowskich w Poznaniu.

Jednak R. Czyżewski uważa, że rzadko można zaobserwować tak imponującą ilość jerzyków w powietrzu, jak w Murowanej Goślinie.

- W ciepłe wieczory, około godz. 20 niebo jest pełne ptaków - twierdzi A. Szweda.

Bo jerzyki całe życie spędzają w powietrzu - żywią się, kopulują, a nawet śpią. W "gnieździe" przebywają, gdy wysiadują jaja lub karmią młode.

- Przylatują w maju, towarzyszą nam przez całe lato. I raptem pod koniec sierpnia robi się nagle cisza - mówi A. Szweda.
Jerzyki odlatują na południe Afryki i Madagaskar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski