Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Musaka, sałatki i kremy, czyli tajniki kuchni greckiej

Elżbieta Podolska
Będąc w Grecji, warto wstąpić na obiad do restauracji, które serwują regionalne specjały
Będąc w Grecji, warto wstąpić na obiad do restauracji, które serwują regionalne specjały Elżbieta Podolska/Waldemar Wylegalski
Trudno powiedzieć, co w greckiej kuchni piękniej pachnie - świeżo smażona ryba, przyprawy czy warzywa i owoce. Bo grecka kuchnia wzbogacona jest najwspanialszym dodatkiem... słońcem, przekonuje Elżbieta Podolska

Starożytni Grecy byli biesiadnikami. Obfite uczty, zakrapiane doskonałym winem trwały godzinami. Na stołach pojawiały się kolejne doskonałe potrawy. Do dzisiaj kraj ten słynie z gościnności i ucztowania.
Grecja podzielona jest na wiele regionów, a każdy z nich ma własne tradycje kulinarne. W Attyce słynne są gołąbki zawijane w liście winogron, zwane dolmades. Popularna jest także musaka - danie z zapiekanych bakłażanów, ziemniaków i mięsa mielonego czy tiropita, czyli placek z nadzieniem z sera feta. Kreteńczycy kochają wieprzowinę.

Każdy posiłek w tradycyjnej Grecji musi rozpocząć się od przekąski tzw. mezedes. Należą do nich: sery, pieczywo, kolokithakia tyganita - kabaczki smażone, piperies tyganites - papryka smażona, skordalia, czyli pasta czosnkowa do pieczywa, tzatziki - pasta czosnkową z ogórkami i miętą oraz wspaniała grecka feta. Do tego podaje się pyszne sosy: lado-lemono, czyli sos oliwno-cytrynowy, sos pomidorowy mięsny i bezmięsny oraz sos czosnkowy.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Potem na stole pojawiają się sałatki ze świeżych warzyw, wśród których prym wiedzie fasola, ogórek surowy. Do tego jogurt i mięta. I naprawdę nic więcej nie potrzeba. Po prostu ślinka cieknie. Grecy mają swój własny sposób na upały - sałatkę z arbuza, sera feta i liści mięty.

To dopiero początek greckiej uczty. Na stole pojawiają się placki - pites, przygotowywane na bazie ciasta filo, które bardzo przypomina ciasto francuskie. Podaje się je z różnymi farszami: serowym, szpinakowym, kabaczkowym, na co kto ma ochotę. Do tego zupa z grochu, fasoli lub soczewicy i tak na dobre dopiero zaczyna się biesiada.

Pojawia się drugie danie z wołowiny, jagnięciny, wieprzowiny lub baraniny. Kusząco pachnąca cielęcina duszona z ziemniakami , wołowina z makaronem, jagnię pieczone z karczochami lub jagnię z sosem cytrynowym. Wiele dań przygotowywanych jest z mięsa mielonego. Oczywiście można także wybrać dania z ryb czy owoców morza. Jest te-go takie bogactwo, że aż trudno opisywać. To po prostu raj dla morskich łasuchów. Dla odważnych może być np. grillowana macka ośmiornicy.
A potem, kiedy wydaje nam się, że już nie możemy przełknąć nawet łyku wina, zjawiają się desery. I trzeba być naprawdę wytrwałym, żeby zmieścić jeszcze lody, pyszne ciasto albo kawałek chałwy.
I proszę sobie wyobrazić, że grecka kuchnia jest podobno najzdrowsza na świecie.
Greckie ciasteczka scaltsunta

Składniki:

Ciasto:
1 filiżanka oliwy,
1 filiżanka wody,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
sok z 1 cytryny,
40 dag mąki pszennej,
cukier puder

Nadzienie:
25 dag orzechów włoskich,
25 migdałów,
1 łyżeczka cynamonu,
5 mielonych goździków,
1 łyżeczka miodu pszczelego

Przygotowanie:

Posiekać orzechy i migdały lub grubo zmielić, dodać cynamon, goździki i tyle miodu, aby powstała niezbyt gęsta masa. Zrobić ciasto - wymieszać wodę, olej i proszek do pieczenia, sok z cytryny. Zagnieść z taką ilością mąki, aby powstało twarde ciasto. Rozwałkować je na grubość palca, wyciąć kwadrat i na każdym ułożyć porcję nadzienia. Rogi ciasta zagiąć do środka i skleić nad nadzieniem. Ciastka ułożyć na natłuszczonej blasze, piec 20 minut w temp. 165 C. Ostudzić i posypać cukrem pudrem.

Musaka - zapiekanka z warzyw z dodatkiem baraniego mięsa mielonego

Składniki:

1 1/2 bakłażana
7 łyżek masła,
1 cebula,
1 ząbek czosnku,
80 dag mielonej baraniny,
1 puszka (22 dag) pomidorów pelati,
3 łyżki koncentratu pomidorowego,
pieprz,
oregano,
1 gałka muszkatołowa,
1 filiżanka oleju,
2 jajka,
25 ml śmietany,
ok 7 dag startego parmezanu

Przygotowanie:

Bakłażany przekroić wzdłuż w plastry. Posolić. Położyć na sito i odstawić na 15 minut, by puściły sok. Rozgrzać masło, zeszklić posiekane cebule i czosnek. Dodać mięso i smażyć 10 minut, dodać osączone pomidory, wymieszać , gotować 7 minut na małym ogniu, przyprawić do smaku. Odcedzić bakłażany, usmażyć na oleju. W żaroodpornym naczyniu układać warstwami mięso i bakłażany, zaczynając od bakłażana. Przykryć i piec 40 minut w temp 170 C. Ubić jajka ze śmietaną, dodać ser i ponownie wymieszać. Polać musakę. Piec jeszcze 10 minut, aż wierzch spęcznieje i będzie złocisty.
Sałatka z pomarańczami

Składniki:

1 pęczek ugotowanych szparagów,
2 pomidory,
kilkanaście liści sałaty
1 pomarańcza

Sos:
3 łyżki oliwy z oliwek,
sok z 1 pomarańczy,
skórka otarta z 1 pomarańczy,
1 łyżeczki octu winnego,
sól, pieprz

Przygotowanie:

Wymieszać oliwę z octem winnym, sokiem pomarańczowym, przyprawić solą i pieprzem. Szparagi pokroić na 3 części, sałatę porwać na kawałki. Pomarańcze obrać, powycinać fileciki. Pomidory pokroić na ósemki. Połączyć wszystkie składniki, polać sosem i lekko wymieszać.

Żeberka jagnięce z grilla

Składniki:

1 kg żeberek jagnięcych
oliwa do smaku

Marynata:
6 łyżek oliwy z oliwek
sok z 1 cytryny
2 duże obrane ząbki czosnku
1 łyżka świeżego posiekanego oregano
sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

Sporządzić marynatę w misce, wymieszać 6 łyżek oliwy, świeżego wyciśniętego soku z cytryny, drobniutko posiekanego czosnku oraz oregano, przyprawić do smaku solą i pieprzem. Do marynaty włożyć umyte osuszone mięso, naczynie przykryć i wstawić do lodówki na 3 godziny. Rozgrzać grill, ułożyć na nim osączone z marynaty mięso. Piec aż stanie się złocistobrązowe. W trakcie pieczenia obracać i smarować oliwą. Do upieczonego mięsa podawać białe pieczywo np. ciabattę lub pitę i czerwone wino. Polecamy greckie wino Namea o owocowym aromacie z lekką nutką cynamonu i wanilii.
Horiatki - sałatka grecka

Składniki:

2 pomidory
1 ogórek zielony świeży
1 czerwona papryka
1 zielona papryka
1 czerwona cebula
20 dag czarnych oliwek
20 dag sera feta
100 ml oliwy z oliwek
2 łyżki octu winnego
natka
sól, pieprz, oregano

Przygotowanie:

Pomidory pokroić w grubą kostkę, obranego ogórka w półplasterki, paprykę oczyścić i pokroić w kostkę o boku 6 mm. Dodać oliwę i pokrojoną natkę. Cebulę obrać, pokroić w talarki. Dodać do sałatki. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i oregano. Skropić oliwą i octem winnym, na końcu dodać pokrojony w kostkę ser feta.

Krem ze świeżego szpinaku z serem kozim

Składniki:

700 g świeżego liściastego szpinaku
300 ml bulionu z kurczaka
240 ml śmietanki lub bardzo gęstej śmietany
jedna szczypta cukru
2 łyżki świeżej trybulki do przybrania
5 dag sera koziego

Przygotowanie:

Szpinak obrać z łodyg, wlać bulion i 250 ml śmietany do dużego garnka, wsypać cukier, sól, zagotować, wrzucić liście szpinaku i gotować 7 minut. Wszystko razem zmiksować, całość zagotować, nalać zupę do talerzy lub misek, podać z trybulą i pokrojonym serem kozim w kostkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski