Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie: Od 40 lat to muzeum...

  Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie: Od 40 lat to muzeum jest żywe

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Arkady Radosław Fiedler (na drugim planie, od lewej) wraz bratem Markiem (pierwszy z prawej) i młodszym pokoleniem rodu na replice żaglowca Santa
  1/2
  przejdź do galerii

  Arkady Radosław Fiedler (na drugim planie, od lewej) wraz bratem Markiem (pierwszy z prawej) i młodszym pokoleniem rodu na replice żaglowca Santa Maria ©RD

  Muzeum Arkadego Fiedlera obchodzi w tym roku podwójną rocznicę: 40-lecia powstania i 120-lecia urodzin pisarza - podróżnika.
  Obchody zaczną się otwarciem wystawy rocznicowej. Będzie to 5 maja, w poniedziałek o godz. 12. Przypomnieni zostaną ludzie, którzy współpracowali z muzeum i wydarzenia, które miały tu miejsce.

  W maju odbędą się warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci i młodzieży, przypominające twórczość Arkadego Fiedlera. Jak zapewnia rodzina podróżnika, nie ograniczą się one do "Dywizjonu 303". 7 i 8 czerwca odbędzie się II edycja Festiwalu Podróżniczego Orinoko nad Wartą.
  W programie opowieści z różnych stron świata, warsztaty artystyczne, kulinarne, bębniarskie. Będzie też można uczestniczyć w warsztatach tanecznych, które poprowadzi Kapela Hałasów. A jak doszło do powstania muzeum?

  - Decyzja rodziła się z każdą kolejną podróżą. Przywoziliśmy, mówię w liczbie mnogiej, bo towarzyszyłem ojcu w sześciu wyprawach, wiele eksponatów. Dzisiaj wielu z nich nie można byłoby przywieźć. Na przykład w roku 1977 przywiozłem z Ameryki Południowej kokę kupioną na targowisku. Ani przez myśl mi nie przeszło, że za kilkadziesiąt lat będzie to traktowane, jak przestępstwo - opowiada Arkady Radosław Fiedler.

  Muzeum wzięło się i stąd, że czytelnicy interesowali się wyprawami Arkadego Fiedlera i zasypywali go listami. W roku 1973 zaczął się więc remont puszczykowskiej willi, a w styczniu 1974 muzeum zaczęło już działać.

  - Pamiętam, jak w kolejnych latach sadziliśmy przy domu sosnę przyniesioną znad Warty i dąb, który był prezentem kórnickiego Arboretum - wspomina Arkady Fiedler.

  Oddzielnym rozdziałem w historii placówki są obiekty, jakie powstały przy willi, czyli piramida będąca pomniejszoną kopią piramidy Cheopsa, samolot Hurrican oraz żaglowiec Santa Maria. Pomysł budowy repliki Santa Marii pojawił się już w roku 1979 w czasie podróży po Ameryce Południowej. Ale budowa ruszyła dopiero w 2004 roku. Znaczny wkład w powstanie żaglowca wnieśli Rajmund Korcz i Jan Bromski. Pierwszy wykonał model Santa Marii, a drugi był głównym cieślą.


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRZYJACIELE

  Jędrzej Stefan Oksza - Płaczkowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  STANISŁAW OKSZA STRZELECKI był PRZYJACIELEM ARKADEGO
  Vide!
  KRONIKA MIASTA POZNANIA, Waldemar Karolczak oraz Muzeum Historii Miasta Poznania

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo