Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Bambrów Poznańskich świętuje swe dziesięciolecie [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Bamberskie stroje nosi już kolejne pokolenie
Bamberskie stroje nosi już kolejne pokolenie Maciej Urbanowski
Muzeum Bambrów Poznańskich działa już 10 lat. Jubileusz obchodzono w sobotę w Sali Białej Urzędu Miejskiego

Muzeum mieści się przy ulicy Mostowej 7. Jego zbiory obejmują około 1500 eksponatów ukazujących XIX-wieczną kulturę wsi podpoznańskich. Muzeum prowadzone jest społecznie. Czynne w piątki i w soboty od godziny 10 do 14, a także każdego innego dnia po uprzednim umówieniu się. Jak powiedział prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński Muzeum było wymarzonym oczkiem w głowie założycielki Towarzystwa profesor Marii Paradowskiej, a kolejne pokolenie noszące stroje bamberskie przejmą tę pasję i poczucie odpowiedzialności za Poznań, za jego historię i za nasze korzenie.

Podczas jubileuszowego spotkania zaprezentowano także najnowsze wydanie książki profesor Marii Paradowskiej "Bambrzy - mieszkańcy dawnych wsi miasta Poznania". Wzbogacone jest ono o rozdział dotyczący współczesności Bambrów. Piosenkami nie tylko z Wielkopolski spotkanie uświetnił Zespół Tańca Ludowego Wielkopolanie.

U wejścia do muzeum ustawiono kapliczkę z figurką Chrystusa Frasobliwego podobną do tych jakie stawiali mieszkańcy wsi poznańskich.

Na parterze zobaczyć możemy dom bamberski z ogródkiem, w którym stoi Bamberka w stroju roboczym, który zdaniem ówczesnych gospodyń nie był wart przechowywania i dlatego poza czepkiem stroje takie nie zachowały się. Zrekonstruowano go w oparciu o opisy i fotografie. opisA3w i fotografii.

Wszystkie pomieszczenia domu wyposażono w meble, sprzęty i obrazy, jakie znajdowały się w XIX-wiecznych domach zamożnych Bambrów.

Na piętrze stoją gabloty, w których zobaczyć możemy wiele cennych obiektów,w tym m.in. czepek chrzcielny pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku, a przywieziony z Bambergu oraz pięknie haftowane czepce czy ozdobne kryziki zakładane na szyję.
W gablotach umieszczono również rozmaite dokumenty rodzinne. Są wśród nich sztambuchy, świadectwa chrztów, ślubów i zgonów, listy i kartki pocztowe z motywem kobiety w stroju bamberskim. Znaleźć możemy również na I piętrze narzędzia domowe i rolnicze.

Wreszcie znajdziemy też na I piętrze bamberkę w stroju świątecznym oraz kornet z połowy XIX wieku, będący jednym z najstarszych zachowanych ozdobnych nakryć głowy. Wszystkie te eksponaty stanowią świadectwo obecności i aktywności Bambrów w minionych trzech stuleciach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski