Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Enigmy: Szyfrokontener na początek

Błażej Dąbkowski
Pawilon, który stanie 1 września pod CK Zamek będzie przypominał drewnianą skrzynię
Pawilon, który stanie 1 września pod CK Zamek będzie przypominał drewnianą skrzynię Urząd Miasta Poznania
We wrześniu przed Centrum Kultury Zamek stanie "szyfrokontener”. To pierwsza namacalna zapowiedź Muzeum Enigmy.

Pierwszego września przed budynkiem CK Zamek stanie nietypowa konstrukcja, czyli multimedialny „szyfrokontener”.

- To symboliczna data, bo dzięki poznańskim kryptologom udało się skrócić wojnę - podkreśla Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Pawilon będzie realną i namacalną zapowiedzią placówki mającej upamiętnić matematyków. Jego wygląd przykuwa wzrok, bowiem przypomina drewnianą skrzynię z uchylonym wiekiem, w której była przenoszona maszyna szyfrująca Enigma, ale jak podkreśla Szymon Mazur, pomysłodawca muzeum i dziennikarz Radia Merkury, najważniejsza będzie zawartość.

- Na jednej ze ścian pojawią się informacje dotyczące historii samego urządzenia, na drugiej te związane z kryptologią. W „szyfrokontenerze” znajdą się też stanowiska multimedialne - wyjaśnia. Z jednej strony będzie to reklamówka mającego powstać muzeum, z drugiej zachęcić, zwłaszcza młodych poznaniaków i turystów do rozpoczęcia przygody z Enigmą. Jak? - W pawilonie pojawią się materiały, dzięki którym rozpocznie się grę miejską - mówi.

„Szyfrokontener” ma stać w pobliżu Pomnika Kryptologów przez kilka miesięcy, a po otwarciu placówki ruszyć w Polskę, by promować ją poza granicami Poznania. Oficjalne otwarcie muzeum prawdopodobnie nastąpi pod koniec przyszłego roku, a prace nad nim zastępca Jacka Jaśkowiaka określa jako zaawansowane. Po tym jak miasto dogadało się z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na użytkowanie części budynku byłego Collegium Historicum, rozważano m.in. postawienie budynku na dziedzińcu obiektu, z którego w ubiegłym roku wyprowadzili się studenci.

- Muzeum ostatecznie powstanie na pierwszym piętrze budynku. Będziemy mieli do dyspozycji 800-1000 metrów kwadratowych - informuje Piotr Wiśniewski, dyrektor biura koordynacji projektów i rewitalizacji miasta.
Obecnie urzędnicy zastanawiają się gdzie powinno być zlokalizowane wejście. - Jeśli skorzystamy z głównego, może to kolidować z innymi inicjatywami, które będą realizowane w Collegium Historicum, dlatego możemy zdecydować się na odrębne - stwierdza.

Nie wiadomo też, kto oficjalnie będzie zarządzał muzeum. Tu pojawiają się trzy koncepcje: pierwsza zakłada przypisanie placówki do już istniejącej jednostki kultury, druga zorganizowanie konkursu na operatora, a trzecia, najmniej realna, powołanie odrębnej jednostki muzealnej.

Projekt, jak informowaliśmy na początku roku, jest już zabezpieczony finansowo, bowiem w styczniu okazało się, że Urząd Marszałkowski przyznał dotację na budowę muzeum w wysokości 10,3 mln zł. Do tej kwoty miasto będzie musiało dołożyć jeszcze ponad 4 mln, które powinny zostać dopisane do budżetu na 2017 r. W związku z remontem części obiektu miasto będzie zwolnione przez UAM z konieczności opłacania czynszu.

- Co prawda musimy to jeszcze z władzami uczelni sformalizować, ale nic nie wskazuje na to, by projekt w jakikolwiek sposób był zagrożony - stwierdza Mariusz Wiśniewski. Co ciekawe oprócz specjalnego zespołu pracującego od ponad roku nad projektem muzeum, w ubiegłym miesiącu zyskało ono kolejnego, tym razem zagranicznego sojusznika. W lipcu w Poznaniu gościł Iain Standen, dyrektor zarządzający muzeum w historycznym ośrodku kryptologicznym Bletchley Park pod Londynem. Zadeklarował on przyszłą współpracę z Poznaniem.

Nieoficjalnie mówi się, że w budynku znajdującym się przy ul. Święty Marcin nad Muzeum Enigmy, na drugim piętrze, może powstać także Muzeum Uniwersyteckie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski